Artykuł sponsorowany Czym jest numer podatkowy i jak działa System podatkowy w Niemczech?

Czym jest numer podatkowy i jak działa System podatkowy w Niemczech?

W Niemczech każdy pracownik posiada własny numer podatkowy, przypisanym przez właściwy Urząd Finansowy lub numer identyfikacyjny podatnika, który zastępuje numer podatkowy. Poza tym u naszych zachodnich sąsiadów działa rozbudowany system podatkowy. Dowiedz się, czym są wspomniane numery i jak wygląda system podatkowy w Niemczech.

Steuernummer a Identifikationsnummer – różnice

Steuernummer to numer podatkowy, który posiadają pracownicy zatrudnieni w Niemczech. Nadawany jest przez Urząd Finansowy, w którym składamy roczne deklaracje podatkowe. Jeżeli rozliczamy się po raz pierwszy z niemieckim urzędem fiskalnym, wówczas numer ten otrzymamy wraz z decyzją o rozliczeniu. W następnych korespondencjach i rozliczeniach wymagane jest posługiwanie się nim, dlatego ważne jest jego przechowywanie. W przypadku zmiany Urzędu Finansowego do rozliczeń podatkowych nowy Urząd da nam nowy numer podatkowy. To oznacza, że St-nummer jest właściwy dla konkretnego Urzędu Fiskalnego w Niemczech.

Aby identyfikacja podatników była łatwiejsza, od lipca 2007 roku w Niemczech zaczęto nadawać Steuer-Identifikationsnummer, czyli Id-nummer. To tzw. numer identyfikacyjny podatnika. Jest on unikalny i podatnicy otrzymują go tylko jeden raz w swoim życiu. Poza tym Id-nummer nie ulega zmianie, nawet jeśli osoba zatrudniona w Niemczech zmieni stan cywilny czy miejsce zamieszkania. Jego celem jest zastąpienie St-nummer. Numer identyfikacyjny podatnika nadawany jest przez Bundeszentralamt fur Steuern. Jeśli go nie posiadamy, możemy zwrócić się do tej instytucji o jego nadanie.

Jak wygląda System podatkowy w Niemczech?

System podatkowy w Niemczech jest dość skomplikowany, a opodatkowanie dochodu ma charakter progresywny. Oznacza to, że im większy dochód, tym większe podatki płacimy. Pierwszym typem jest podatek od dochodu osobistego, czyli Einkommensteuer. Obejmuje on wszelkie rodzaje dochodów osobistych. W jego obszarze działa podatek od wynagrodzenia, który opłacamy co miesiąc. Wysokość tego podatku zależna jest od wysokości dochodów i oblicza się ją na podstawie tabeli podatkowej. Wpływ na wysokość mają stan cywilny, a nawet liczba i wiek dzieci. Pracownicy Centrum podatku niemieckiego  z Przemyśla w województwie podkarpackim informują, że do wyboru jest 6 klas podatkowych, a wybór którejś z nich wpływa także na wysokość zaliczek, które pobierane są z wypłaty i odprowadzane do Urzędu Finansowego.

W Niemczech mamy również do czynienia z podatkiem solidarnościowym. Tym mianem określa się podatek odprowadzany na rzecz biedniejszych landów znajdujących się we wschodniej części kraju. Opłacają go podatnicy zachodnich rejonów. Celem podatku solidarnościowego jest zmniejszenie różnic w rozwoju gospodarczym oraz infrastrukturalnym. Obecnie wynosi on 5,5% odnośnie do podatku dochodowego. Ostatnim rodzajem jest podatek kościelny, czyli Kirchensteuer. Opłacają go osoby, które oficjalnie zadeklarują przynależność religijną. Wynosi 8-9% i nalicza się go od podatku dochodowego.

Opracowanie:

Centrum podatku niemieckiego

Przemyśl , Barska 15

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas