Artykuł sponsorowany Czym jest księga przychodów i rozchodów i jak ją prowadzić?

Czym jest księga przychodów i rozchodów i jak ją prowadzić?

Księga przychodów i rozchodów jest jednym z najchętniej wybieranych przez mikro i małych przedsiębiorców sposobów ewidencji zdarzeń gospodarczych. To właśnie na podstawie zapisów dokonanych w KPiR określa się wysokość zobowiązań publiczno-prawnych, jakie musi uregulować przedsiębiorca. W artykule omawiamy szczegółowo budowę Księgi Przychodów i Rozchodów wraz ze sposobami ewidencji danych.

Zasady prowadzenia księgi przychodów i rozchodów

Jak już wspomnieliśmy wcześniej KPiR jest rodzajem ewidencji rachunkowej, w którym ujmowane są informacje o wszystkich zdarzeniach gospodarczych, w jakich brał udział podmiot ewidencjonujący. To na podstawie poprawności zapisów w niej dokonanych wiemy, ile będzie wynosiła wysokość zobowiązania publiczno-prawnego wobec Urzędu Skarbowego. Zapytaliśmy księgową z biura rachunkowego Financial Service Support o to, kto może prowadzić KPiR? Dowiedzieliśmy się, że w warunkach polskich precyzuje to zapis, który odnajdziemy w Ustawie o PIT. W artykule 24a możemy przeczytać, że ten obowiązek dotyczy osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, a także spółek cywilnych, spółek jawnych oraz spółek partnerskich. Warunkiem, który daje możliwość prowadzenia tego rodzaju ewidencji księgowej, jest nieprzekroczenie w roku obrotowym 1.200.000 EUR przychodu netto ze sprzedaży towarów i usług.

Każda księga przychodów i rozchodów ma 17 kolumn po to, aby właściwie udokumentować zdarzenie gospodarcze. Zapisy można uznać za niewłaściwie jeżeli nie są ujęte we wszystkich kolumnach. Oczywiście w zależności od przyjętego podejścia, koszty w KPiR można ujmować w dwójnasób, tj.:

  • metodą uproszczoną,
  • metodą memoriałową.

Metoda uproszczona z założenia ma jak najbardziej ułatwić ewidencję rachunkową, ponieważ przy jej wykorzystaniu koszty potrącane są w roku podatkowym, w którym zostały poniesione, bez względu na to, jakiego okresu dotyczą. W praktyce oznacza to tyle, że nie musimy przejmować się dniem wystawienia dokumentu, ale dopilnować, aby na koniec roku wszystkie dane były ujęte w księdze. Metoda memoriałowa zalecana jest przedsiębiorcom, którzy rozliczają się z podatku VAT. Zasadą nadrzędną jest uznawanie dnia poniesienia kosztu za dzień, w którym zostaje on ujęty w księgach rachunkowych na podstawie konkretnego dokumentu.

Warto dodać, że wraz ze zmianą legislacyjną wprowadzoną 1 stycznia 2018 roku przedsiębiorca nie ma obowiązku zgłaszania do Urzędu, że księga przychodów i rozchodów jest prowadzona. Zamysłem było maksymalne ograniczenie liczby procedur związanych z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej. Specjaliści od księgowości podkreślają, że wielu przedsiębiorców ucieszyło się z tej zmiany, a same biura rachunkowe odetchnęły, ponieważ każda zmiana zmierzająca do ograniczenia formalności pozwala na całkowite skupienie uwagi na poprawnej ewidencji danych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas