Artykuł sponsorowany Czym jest karta podatkowa?

Czym jest karta podatkowa?

Karta podatkowa to jedna z form opodatkowania, która mogła być wykorzystana przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Wyróżniała się prostotą i przejrzystością, co sprawiało, że cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród polskich przedsiębiorców. Jednak od 2022 roku nie jest ona już dostępna dla nowo założonych firm. Korzystać mogą z niej wyłącznie przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na nią przed 2022 rokiem.

Zalety karty podatkowej

Karta podatkowa to forma opodatkowania, która daje możliwość płacenia stałej kwoty podatku, niezależnie od osiąganych przychodów. Dzięki temu przedsiębiorca może uniknąć konieczności prowadzenia ksiąg rachunkowych czy KPiR, co pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy. Ponadto, karta podatkowa pozwala na łatwiejsze planowanie finansów firmy, gdyż przedsiębiorca z góry wie, ile będzie musiał zapłacić na rzecz fiskusa. Warto również dodać, że karta podatkowa jest szczególnie korzystna dla firm o niskich kosztach działalności i stabilnych przychodach.

Warunki stosowania karty podatkowej

Nie każdy przedsiębiorca mógł skorzystać z karty podatkowej. Istniało kilka warunków, które musiały być spełnione. Po pierwsze, karta podatkowa była dostępna tylko dla osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Po drugie, przedsiębiorca nie mógł zatrudniać pracowników na podstawie umowy o pracę. Po trzecie, roczne obroty firmy nie mogły przekroczyć określonego limitu. 

Sposób obliczania podatku

Podatek w ramach karty podatkowej u przedsiębiorców, którzy wciąż z niej korzystają obliczany jest na podstawie stałej kwoty, która zależy od rodzaju prowadzonej działalności oraz liczby mieszkańców miejscowości, w której firma ma siedzibę. Kwoty te są określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i co roku są aktualizowane, dlatego przy tej formie ewidencji operacji gospodarczych warto skorzystać z pomocy specjalistów, takich jak biuro rachunkowe AKRO w Warszawie. Warto dodać, że przedsiębiorca ma możliwość zmniejszenia kwoty podatku poprzez skorzystanie z ulg, takich jak ulga na dzieci czy na internet.

Podsumowując, karta podatkowa była ciekawą alternatywa dla przedsiębiorców spełniających określone warunki. Prostota i przejrzystość tej formy opodatkowania sprawiała, że mogła być ona atrakcyjna dla osób prowadzących małe firmy o niskich kosztach działalności i stabilnych przychodach. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas