Artykuł sponsorowany Czy pracodawca musi zapewnić pracownikom odzież roboczą?

Czy pracodawca musi zapewnić pracownikom odzież roboczą?

W wielu przypadkach wykonywana przez pracowników praca wymaga zastosowania odpowiedniej odzieży roboczej. Ma ona za zadanie zapewnić pracownikowi nie tylko ochronę przed wszelkimi zagrożeniami mechanicznymi, chemicznymi czy atmosferycznymi, ale także zapobiec uszkodzeniom jego własnych ubrań. Jednak czy pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom odzież roboczą, czy też może oni sami powinni się w nią zaopatrzyć? 

W jakich przypadkach pracodawca ma obowiązek zaopatrzyć pracowników w odzież roboczą?

Zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie pracy (art. 237 §1) każdy pracodawca jest zobowiązany do dostarczenia pracownikom darmowej odzieży roboczej w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich występuje, gdy prywatne ubrania pracownika mogą ulec uszkodzeniu lub zabrudzeniu podczas wykonywania przez niego określonych prac. Drugi przypadek odnosi się natomiast do sytuacji, kiedy tego typu odzież jest niezbędna ze względu na wymogi technologiczne, sanitarne czy też związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. 

Jakie warunki powinny spełniać ubrania robocze zapewniane przez pracodawcę?

Pracodawcy przy zakupie ubrań roboczych na przykład w hurtowni BHP KRIS z Wrocławia powinni zwrócić przede wszystkim uwagę, aby była ona:

  • odpowiednio dostosowana do rodzaju wykonywanych prac, a także występujących w nich czynników szkodliwych lub niebezpiecznych, 

  • dopasowana do wymagań związanych z ergonomią pracy, 

  • dopasowana pod względem między innymi rozmiaru do pracownika, dla którego jest przeznaczona, 

  • wyposażona w elementy pozwalające na jej dopasowanie do wzrostu oraz rozmiaru pracownika. 

Kto odpowiada za pranie odzieży roboczej?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy to na pracodawcy spoczywa obowiązek związany z praniem, konserwowaniem oraz naprawą odzieży roboczej, a także środków ochrony indywidualnej i obuwia roboczego. Jednak w sytuacji, gdy nie może się on z niego wywiązać Istnieje jednak możliwość zlecenia tego zadania pracownikowi. W takim przypadku należy jednak pamiętać, że przysługuje dla pracownika ekwiwalent za pranie odzieży roboczej we własnym zakresie. Przy czym jego wysokość nie została jasno wskazana w przepisach. Ustalana jest ona wobec tego samodzielnie przez pracodawcę po uwzględnieniu wszelkich kosztów związanych z tą czynnością.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas