Artykuł sponsorowany Z jakich materiałów wykonuje się roboczą odzież zimową

Z jakich materiałów wykonuje się roboczą odzież zimową

Odzież robocza przeznaczona do użytku w okresie jesienno-zimowym powinna spełniać szereg określonych wymagań. Musi nie tylko chronić użytkownika przed zimnem, wilgocią i wiatrem, ale też zapewnić mu komfort oraz swobodę ruchów. Obecnie wykorzystywane do produkcji odzieży roboczej materiały pozwalają osiągnąć ten efekt przy jednoczesnym utrzymaniu walorów estetycznych.

To wszystko sprawia, że pracownicy – o ile jest to możliwe – coraz chętniej używają ubiorów służbowych również w sytuacjach prywatnych, np. podczas wyjazdu w góry. Sprzyjają temu dobrze się prezentujące fasony o wykończeniu wysokiej jakości, a także przyjemne dla oka kolory, w jakich występuje współcześnie odzież robocza.

Najprostszym wariantem jej wersji zimowej jest watowana lub podbita sztruksem lekka pikówka wykonana z włókien syntetycznych. Ewentualna impregnacja zabezpiecza przed przenikaniem wilgoci, a watowanie zapewnia właściwą izolację cieplną.

Softshell

Znacznie nowocześniejszym rozwiązaniem są tkaniny typu softshell, chętnie wybierane np. przez sportowców z dziedzin outdoorowych. Softshell składa się zasadniczo z trzech warstw: między zewnętrznym poliestrem a wewnętrznym krótkostrzyżonym polarem (tzw. fleece) lub chroniącą przed wyziębieniem organizmu dzianiną znajduje się specjalna membrana. – Taka budowa zapewnia całkowitą wiatroodporność przy jednoczesnym zachowaniu właściwości oddychających – tłumaczy ekspert zajmującej się produkcją ubrań roboczych firmy Wega. Dodatkowa impregnacja (DWR) zabezpiecza przed działaniem wody i zanieczyszczeń.

Kolejną zaletą odzieży roboczej wykonanej z materiałów z grupy softshell jest możliwość stosowania jej zarówno w okresie zimowym, jak i na wiosnę czy jesień. W dwóch ostatnich przypadkach wystarczy pod nią zakładać cienką bieliznę termoaktywną lub nawet zwykły T-shirt, w zimie natomiast dla dodatkowego komfortu termicznego zaleca się stosowanie grubszej bielizny termoaktywnej albo dodatkowej warstwy w postaci swetra bądź bluzy z polaru.

Polar

Polarowe bluzy to zresztą nieodzowny element w zestawie zimowych strojów roboczych. Mogą służyć nie tylko jako warstwa docieplająca pod nieprzemakalne okrycie wierzchnie, ale także jako samodzielny ubiór używany w pomieszczeniach. Polar jest przyjemny w dotyku, cechuje się dobrą przepuszczalnością powietrza i odprowadzaniem wilgoci na zewnątrz, stanowi też rewelacyjny termoizolator.

High Visibility

Poliestrowo-bawełniana tkanina High Visibility odznacza się zwiększona widzialnością. Spełniające normę EN ISO 2047li ubrania robocze posiadają dodatkowe wyposażenie w postaci wypustek i taśm odblaskowych, dzięki czemu doskonale się nadają jako ubrania m.in. dla ratowników medycznych, kierowców czy drogowców.

Do zadań specjalnych

Wymienione dotychczas materiały znajdują dość uniwersalne zastosowanie, nie można jednak zapominać, że odzież robocza często musi być przystosowana do użytkowania w specyficznych warunkach. Istnieją więc także m.in. ocieplane kurtki antystatyczne z tkanin wzbogaconych o włókna węglowe. Skutecznie odprowadzają one ładunki elektrostatyczne, co pozwala na wykorzystanie takiego ubioru np. w strefach zagrożonych wybuchem. Innym materiałem „do zadań specjalnych” będzie z kolei tkanina typu Beaver. Sposób splotu jej włókien nadaje jej trwałe właściwości wodo- i olejoodporne, sprawdza się ona więc świetnie w produkcji ubrań wierzchnich choćby dla branży budowlanej czy samochodowej.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o elementach wykończenia, takich jak wzmocnienia w miejscach szczególnie narażonych na zniszczenie (np. na łokciach), liczne kieszenie (również z klapkami), podklejane szwy, zamki bryzgoszczelne, a także ściągacze w pasie i na nadgarstkach czy elementy odblaskowe. Wszystko to w istotny sposób decyduje o komforcie i funkcjonalności zimowej odzieży roboczej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas