Artykuł sponsorowany Co należy do czynności zawodowych biegłych rewidentów?

Co należy do czynności zawodowych biegłych rewidentów?

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą zobowiązane są do przygotowywania sprawozdań finansowych, które nie będą zawierały żadnych błędów. Jednak zdarzają się sytuacje, w których dojdzie do popełnienia błędu. Często są one wynikiem pomyłek, aczkolwiek niekiedy zdarzają się działania, które celowo fałszują wyniki sprawozdań. Aby sprawdzić rzetelność wykonania takiego sprawozdania, niezbędne jest wykonanie badania sprawozdania finansowego. Czym jeszcze zajmują się biegli rewidenci?

Czym zajmuje się biegły rewident?

Biegli rewidenci to osoby, dla których jedną z najważniejszych czynności zawodowych jest prowadzenie rewizji finansowej zgodnie z Ustawą o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz nadzorze publicznym. Głównymi czynnościami, którymi zajmują się biegli rewidenci, są badania sprawozdań finansowych oraz ich przeglądy. Celem tego typu działań jest zweryfikowanie, czy sprawozdanie finansowe danego przedsiębiorstwa zostało przygotowane prawidłowo w odniesieniu do zasad rachunkowości, a także, czy przedstawia ono rzeczywistą sytuację finansową przedsiębiorstwa i jego wynik finansowy.

To jednak nie wszystkie usługi, jakimi zajmują się biegli rewidenci. Firma Audyt Biegły Rewident Bogdan Grecki z Warszawy wykonuje też inne usługi audytorskie. Tymi przykładowo mogą być badania sprawozdań spółek, czy audyty projektów i programów. Wiele osób uważa, że czynności wykonywane przez biegłego rewidenta zbliżone są do tego, czym zajmują się księgowi. To nie jest do końca słuszne myślenie, ponieważ biegły rewident ma możliwość zweryfikowania pracy księgowego, czego celem jest uzyskanie informacji na temat prawidłowości w księgowości danej firmy.

Oprócz tego osoba na stanowisku biegłego rewidenta może prowadzić czynności związane z rachunkowością i podatkami. Mówiąc bardziej szczegółowo, chodzi o prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz podatkowych, prowadzenie postępowań upadłościowych i likwidacyjnych, doradztwo rachunkowe i podatkowe, tworzenie ekspertyz ekonomicznych i finansowych. To oznacza, że biegły rewident może pracować jako księgowy na stanowisku głównego księgowego, dyrektora finansowego, kontrolera finansów, a także jako doradca finansowy, podatkowy i inwestycyjny.

Obowiązki biegłego rewidenta

Biegły rewident przed rozpoczęciem pracy w zawodzie, musi złożyć ślubowanie przed prezesem Krajowej Rady Biegłych Rewidentów lub osobą upoważnioną, która jest jej członkiem. Następnie zgodnie z tym ślubowaniem musi wykonywać swoje czynności zawodowe. Poza tym biegły rewident ma obowiązek podnoszenia własnych kwalifikacji zawodowych oraz przestrzegania wszelkich standardów związanych z rewizją finansową, zasadami niezależności i etyki zawodowej. Obowiązkiem biegłego rewidenta jest również opłacanie składek członkowskich, co musi wykonywać regularnie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas