Artykuł sponsorowany Technologia produkcji masła ze słodkiej śmietanki, jego rodzaje i podstawowe właściwości

Technologia produkcji masła ze słodkiej śmietanki, jego rodzaje i podstawowe właściwości

Masło to produkt pochodzenia zwierzęcego. Produkowane jest ze śmietanki otrzymywanej z mleka krowiego. Prawdziwe masło stanowi jeden z ważniejszych składników diety, który zawiera duże ilości kwasów tłuszczowych oraz witamin. Firma Hoogwegt posiada w swoim asortymencie bardzo wiele rodzajów tego przysmaku, stosowanego na kanapki oraz jako dodatek do wielu potraw. Poznaj proces produkcji masła oraz dowiedz się jaki jego rodzaj warto spożywać.

Jakie właściwości posiada masło?

Masło gości na stołach właściwie od kiedy człowiek udomowił zwierzęta, a w szczególności krowy, ale też kozy i owce. Składa się ono z jadalnych tłuszczów zwierzęcych (około 80-90%) czyli nasyconych kwasów tłuszczowych i wielu cennych witamin. Masło ze słodkiej śmietanki z mleka krowiego ma zazwyczaj kremową, delikatną konsystencję i jasnożółtą barwę. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów masła. Najpopularniejsze w Polsce składają się z 82% tłuszczu, około 16% wody oraz ok. 2% nietłuszczowych składników stałych i produkowane są właśnie z nieukwaszonej śmietanki. Drugim rodzajem jest tzw. masło ekstra, które otrzymuje się ze śmietany pasteryzowanej i ukwaszonej. Oprócz powyżej wskazanych wyróżnia się jeszcze masło solone oraz dla osób z nietolerancją laktozy, a także masło klarowane (składające się głównie z oleju maślanego) i inne produkty masłopodobne, które posiadają niska zawartość tłuszczu mlecznego.

Prawdziwe masło jest produktem kalorycznym (w łyżeczce masła znajduje się około 4 gramów tłuszczu oraz 35 kalorii), ale także posiadającym dużą ilość składników odżywczych, głównie ze względu na fakt posiadania krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Masło jest bogate w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, czyli: A, D, E i K oraz fosfolipidy, które dobroczynnie wpływają na organizm człowieka, w związku z czym uznaje się je za zdrowe, jeżeli jest spożywane w odpowiednich ilościach. Nawet pomimo tego, iż zawiera w swoim składzie cholesterol. Prawdziwe masło ma stosunkowo krótki termin przydatności i przechowywane zbyt długo lub w nieodpowiednich warunkach jełczeje. W związku z tym, masło należy przechowywać w lodówce lub zakonserwować solą kuchenną. Można je również zamrozić. Jedną z największych wad masła jest jego duża twardość w niskiej temperaturze, która wynika z wysokiej  temperatury mięknięcia tłuszczów nasyconych.

Jak przebiega produkcja masła ze słodkiej śmietanki?

Proces produkcji masła jest uzależniony od bardzo wielu właściwości fizycznych gotowego produktu, jak temperatura topnienia i krzepnięcia, zawartość fazy stałej, z czym jest związana także twardość masła. Surowcem do produkcji masła jest śmietanka (o zawartości tłuszczu w granicach 30-35%), otrzymywana poprzez wirowanie mleka. Powinna mieć ona jednolitą, kremową konsystencję i nie posiadać grudek. Kolejnym krokiem jest pasteryzacja i odgazowanie śmietanki, czyli poddanie jej restrykcyjnej obróbce cieplnej, która ma na celu wyeliminowanie wszelkich patogenów, jak bakterie, drożdże i pleśnie oraz dezaktywowanie enzymów lipolitycznych. Proces odgazowania przebiega w temperaturze około 95-98°C i pod ciśnieniem zredukowanym do 50-70 kPa. Kolejno śmietankę odchładza się i poddaje się dojrzewaniu fizycznemu oraz biologicznemu.

Jednym z ważniejszych etapów produkcji masła jest zmaślanie śmietanki, czyli przemiana fazowa w masło. Końcowymi etapami produkcji jest płukanie, solenie oraz wygniatanie, które ma na celu wyeliminowanie maślanki międzyziarnowej oraz obniżenie zawartości składników nietłuszczowych, głównie białka (o 25-50%) i laktozy (o 50-60%). Wygniatanie ma na celu złączenie ziaren masła w jednolitą całość, które odbywa się w specjalnej maselnicy na wolnych obrotach. Proces produkcji masła kończy się na pakowaniu. Wysokiej jakości masło ze słodkiej śmietanki dostępne jest w asortymencie profesjonalnej firmy Hoogwegt Poland z Warszawy, która dzięki bogatemu doświadczeniu oferuje różne produkty przetwórstwa mlecznego jak odtłuszczone i pełne mleko w proszku, serwatka w proszku, sery oraz produkty płynne (mleko, śmietana, koncentraty mleka i serwatki).

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas