Materiał Partnera
Sposoby na zdrowe odżywianie w pracy

Sposoby na zdrowe odżywianie w pracy

Z roku na rok coraz bardziej świadomie podchodzimy do diety i sposobów na odżywianie. Choć wciąż znajdziemy osoby przekonane, że dieta to po prostu zaspokajanie zapotrzebowania na kalorie, większość z nas wie, że dieta musi być odpowiednio zbilansowana. Zdarza się jednak, że nawet świadomi zwolennicy zdrowej diety nie dbają o to, co jedzą w pracy. Najczęstsze wymówki to oczywiście brak czasu lub lęk przed pracodawcą, który na zjedzenie posiłku daje nam tylko kwadrans albo zakłada, że zjemy posiłek przy swoim stanowisku pracy, np. przy biurku. Niewłaściwe odżywianie w pracy ma również wpływ na to, co jemy po jej zakończeniu. Wyobraźmy sobie, że pierwsze śniadanie przygotowywane w biegu jemy w domu przed pracą, w międzyczasie szykując kanapki z tym, co akurat mamy w lodówce, by zjeść je już w firmie. Kiedy wracamy do domu, jesteśmy głodni i zamiast przyszykować zbilansowany posiłek, sięgamy po danie instant. Tylko wieczorem mamy czas na przygotowanie zdrowej kolacji. Jakie są sposoby na zdrowe odżywianie w pracy?

Dieta pudełkowa – na czym polega?

Dieta pudełkowa może przybierać dwie formy. Pierwszą z nich opiszemy w skrócie. Dostajemy jadłospis, który został opracowany przez dietetyków o odpowiedniej dla nas kaloryczności. W pakiecie dostajemy produkty, z których przygotowujemy sobie produkty, z których przygotowujemy dania z jadłospisu – ich przyrządzenie zajmuje stosunkowo niewiele czasu. Musimy dokupić warzywa, owoce i mięso. Gotowe dania możemy spakować w pudełka i zabrać ze sobą do pracy. Drugi rodzaj diety pudełkowej wygląda inaczej: dostajemy pięć posiłków, które są już gotowe do spożycia na wskazany przez nas adres. Możemy wybierać spośród diety dla diabetyków, diety odchudzające, bezglutenowej i nie tylko – mówi nam przedstawiciel firmy DietaEco.pl z Warszawy. Na stronie firmy, która oferuje nam dietę pudełkową, możemy znaleźć przykładowe menu poszczególnych diet z rozpiską na śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Jeśli zdecydujemy się zamówić konkretny zestaw, nie będziemy musieli się martwić ani o dietę w domu, ani o dietę w pracy.

Fenomen diety bezglutenowej

Bardzo dobrym pomysłem na zdrową dietę jest pudełkowa dieta bezglutenowa. O diecie bezglutenowej słyszymy i czytamy na każdym kroku, choć część z nas nie rozumie jej fenomenu. Czym się charakteryzuje? Zacznijmy od tego, czym właściwie jest gluten. Glutenem nazywamy mieszanki białek roślin, takie jak gluteiny i gliadyny. Znajdują się one w zbożu i w zrobionych z niego przetworach, np. płatkach owsianych, czy otrębach. Gluten nie ma wartości odżywczych, dlatego możemy bez wahania stosować dietę, która ten składnik wyklucza. Polecana jest szczególnie osobom, które mają alergię na gluten lub zmagają się z celiakią. Aby samodzielnie przygotowywać posiłki, musimy najpierw sporo przeczytać i też sporo sprawdzić. W niektórych przetworach np. wędlinach, czy serach, również znajduje się gluten. Jeżeli zdecydujemy się na pudełkową dietę bezglutenową, mamy pewność, że trafią do nas wyłącznie dania przygotowane ze zdrowych produktów – a przecież na tym nam właśnie zależy, więc warto!

Podziel się