Artykuł sponsorowany Zdrowotne właściwości nasion chia

Zdrowotne właściwości nasion chia

Szałwia hiszpańska to rosnąca w Gwatemali roślina, z której pozyskuje się nasiona chia. Od dłuższego czasu cieszą się one ogromną popularnością. Specjaliści podkreślają zdrowotne właściwości nasion. Dietetycy prześcigają się w komponowaniu potraw, w których ważnym składnikiem są nasiona szałwii hiszpańskiej. Dlatego też przyjrzymy się bliżej ich składowi, zastosowaniu oraz właściwościom.

Charakterystyka nasion chia

Nasiona szałwii hiszpańskiej zawierają 34% tłuszczu, 20% białka oraz 25% błonnika pokarmowego. Są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Co ciekawe ich poziom w nasionach chia jest większy niż w łososiu. Ponadto posiadają szeroki wachlarz przeciwutleniaczy (flawonoidy, kwercytyna), a także magnez, żelazo, fosfor, cynk, wapń i zestaw witamin B1 oraz E. Nasiona chia posiadają też idealne proporcje kwasów omega-3 do kwasów omega-6.

Zastosowanie

Nasiona szałwii hiszpańskiej mają szerokie zastosowanie w kuchni. Odkąd zyskały sobie popularność liczba przepisów, w składzie których się znajdują rośnie w zastraszającym tempie. Nasiona chia można spożywać w całości lub w formie zmielonej. Bardzo często stanowią dodatek do jogurtów, sałatek oraz płatków śniadaniowych. Są także używane do przygotowania deserów, puddingów, a nawet różnego rodzaju wypieków. Namoczone nasiona chia są wykorzystywane do zagęszczania zup i sosów. Olej pozyskiwany z nasion chia jest doskonałym zamiennikiem dla oliwy z oliwek. Ważne, aby spożywać go na zimno. Podczas obróbki termicznej olej traci wszystkie swoje właściwości.

Właściwości nasion chia

No właśnie! Jakie tak naprawdę właściwości posiadają nasiona szałwii hiszpańskiej? Eksperci zaliczają je do klasy „superfoods”. Co to oznacza? Przede wszystkim pozytywnie wpływają na działanie układu trawiennego, jak również regulują poziom cukru we krwi. Jak pokazują badania nasiona chia mają wpływ na zmniejszenie ryzyka rozwoju raka szyjki macicy oraz raka piersi. Zgoła inaczej wygląda sytuacja w przypadku mężczyzn. Nadmierne spożycie kwasu ALA, zawartego w nasionach chia, zwiększa ryzyko zachorowania na raka prostaty.

Nasiona szałwii hiszpańskiej to ważny element diety osób odchudzających się. Po napęcznieniu przez długi czas zapewniają uczucie sytości. Ponadto wspomagają proces trawienia i przyspieszają metabolizm.

Duża zawartość błonnika pokarmowego zapobiega rozwojowi cukrzycy typu 2.Nasiona chia pomagają również w walce z insulinoopornością.

„Kwasy omega-3, które występują w nasionach, mają pozytywny wpływ na pracę układy krążenia. W połączeniu z błonnikiem przyczyniają się także do obniżenia poziomu złego cholesterolu (LDL) oraz trójglicerydów we krwi. Co istotne podwyższają za to poziom dobrego cholesterolu (HDL).” – podkreśla specjalista z firmy Vitsol, która zajmuje się sprzedażą zdrowej żywności. Dodatkowo kwasy omega-3 wspomagają pracę mózgu, mają korzystny wpływ na wzrok, zmniejszają ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej oraz demencji starczej.

Nasiona chia są także polecane dla kobiet w ciąży. Pozytywnie wpływają nie tylko na zdrowie przyszłej mamy, ale także na rozwój płodu.

Pozytywny wpływ nasion szałwii hiszpańskiej na organizm człowieka jest niepodważalny. Ogromnym atutem jest fakt, że produkt ten jest bardzo uniwersalnym dodatkiem do wielu potraw. Bez problemu można zatem włączyć go do swojego menu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas