Artykuł sponsorowany Kiedy biegacz powinien mieć przy sobie żel energetyczny?

Kiedy biegacz powinien mieć przy sobie żel energetyczny?

O żelach energetycznych słyszał każdy, kto choć trochę interesuje się bieganiem. Biorąc udział w maratonach, są one niemal niezbędnym wyposażeniem każdego zawodnika.  Zanim jednak zdecydujesz się na ich stosowanie, warto wiedzieć, w jakim celu w ogóle się ro robi. Będą skuteczne tylko wtedy, kiedy właściwie je wykorzystasz. Czym dokładnie są i jakie funkcje pełnią?

Czym są żele energetyczne?

Żele energetyczne to preparaty, które w swoim składzie zawierają łatwo przyswajalne węglowodany w mocno skoncentrowanej formie. Ich głównym zadaniem jest uzupełnienie strat energetycznych, które mają miejsce podczas bardzo intensywnego treningu. Węglowodany są bowiem składnikiem odżywczym, który gwarantuje wysoki zysk energetyczny. Większość żeli to maltodekstryna z wodą oraz aromatem. Dodatkowo mogą być wzbogacane o dodatek kofeiny, która działa pobudzająco. W połączeniu z cukrem jest nieocenionym paliwem, kiedy organizm funkcjonuje na rezerwie.

 Potwierdza to Monika Białasik, biegaczka i dietetyczka:

 „(…)Żele energetyczne cieszą się dużą popularnością szczególnie wśród biegaczy pokonujących długie dystanse. Ich główną funkcją jest dostarczanie organizmowi energii, zwiększenie jego wydajności oraz opóźnienie zmęczenia mięśni. Większość żeli zawiera około 100 kcal składających się przede wszystkim z cukru i maltodekstryn. Taki zapas energetyczny, starcza na 1,5 do 2 kilometrów. Cukry spożywane podczas ćwiczeń są wchłaniane bezpośrednio do krwiobiegu i stanowią ekspresowe źródło energii.

Żele energetyczne nie zawierają białka, tłuszczu ani błonnika dzięki czemu są produktem lekkostrawnym. Niektóre z nich wzbogacone są dodatkowo o elektrolity, witaminy, koenzym Q10, żeń-szeń lub kofeinę. Żel za każdym razem koniecznie trzeba popić sporą ilością wody, tak aby został lepiej i szybciej przyswojony(...)”.    

Zalety żelu energetycznego

Jak zostało już wcześniej wspomniane, główną zaletą żelu energetycznego jest szybkie uzupełnienie zapasów energii, które tracimy podczas biegu. Docenia to każdy, kto brał udział w różnego rodzaju maratonach. Opakowania żelu zostały skonstruowane w taki sposób, aby można było je zabierać nawet na dalekie trasy. Jest sprzedawany w formie niewielkich, płaskich saszetek o masie około 55g, więc nie stanowią zbytniego obciążenia. Wysoka koncentracja cukrów i dodatek kofeiny powoduje niemal natychmiastowe pobudzenie. Kolejnym plusem jest też naturalny skład – na rynku znajdziemy wiele tego typu preparatów, które pozbawione będą zbędnych dodatków chemicznych.

Zalety żelu energetycznego:

  • duża koncentracja węglowodanów w małej porcji produktu;
  • szybko wchłaniające się składniki;
  • poręczne opakowanie;
  • natychmiastowy efekt.

Na jakie dystanse się przydają?

Stosowanie żelów energetycznych jest bezpieczne, jednak trzeba pamiętać, żeby używać je z głową. Nie ma sensu faszerować się kilkoma saszetkami, kiedy idziemy na poranną przebieżkę. Zastrzyk energii nie pozostaje obojętny dla naszego organizmu i może zaburzać jego gospodarkę. Nie powinno się stosować żelu jako zamiennika posiłku oraz wtedy, kiedy nie jesteśmy w stanie spożytkować energii, którą dostarcza nam odżywka. Warto mieć je przy sobie na długich dystansach. Jaki dystans możemy nazwać długim? To kwestia dość indywidualna. Dla niektórych 20-kilometrowe półmaratony będą katorżniczym biegiem, inni bez problemu startują w ponad 80-kilometrowych ultramaratonach. Idąc za starym powiedzeniem „mierz siły na zamiary”, żel energetyczny dobrze jest mieć przy sobie nawet wtedy, kiedy nie jesteśmy pewni, czy będzie nam potrzebny.

Przechowywanie żelu jest łatwe, gdyż producenci przystosowują ich skład do niekorzystnych warunków na trasie. Ze względu na to, że występują w formie spłaszczonych saszetek, łatwo zabrać je ze sobą i trzymać w kieszeni lub saszetce. Poza biegiem żele energetyczne należy składować według zaleceń przedstawionych na opakowaniu.

Pierwszy raz poza maratonem!

Jeśli jesteś zapalonym biegaczem, a mimo to nigdy nie korzystałeś z żelu energetycznego, nie rób tego podczas oficjalnego biegu! Organizm różnie reaguje na nagły skok energii oraz skład żelu. Specjaliście ze sklepu z suplementami Mega Power podkreślają, że nie jest to wyłącznie kwestia alergii lub nietolerancji pokarmowej. Zdarza się, że trzeba wypróbować kilku, a nawet kilkunastu żeli, nim znajdziemy odpowiedni dla siebie. Po spożyciu żelu (przez osobę nieprzyzwyczajoną do nich) na długim maratonie, mogą pojawić się zawroty głowy lub wymioty. Organizm człowieka nie lubi nowości, a już szczególnie w czasie katorżniczego treningu. Osoby cierpiące na problemy żołądkowe powinny wybierać żele o możliwie jak najprostszym składzie.

Opracowanie:

Mega Power Sklep Elżbieta Szymańska

Pruszków , al. Armii Krajowej 38

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas