Materiał Partnera Jak przechowywać pomady cukiernicze?

Jak przechowywać pomady cukiernicze?

Pomady cukiernicze to jedne z wielu specjalistycznych produktów stosowanych przez cukierników. Są one chętnie wykorzystywane przez zakłady cukiernicze i małe cukiernie, z uwagi na to, że skutecznie przyspieszają pracę oraz usprawniają proces produkcyjny. Dobrze sprawdzają się w roli lukrów na różnych powierzchniach cukierniczych. Jeżeli zdecydujemy się na zakup takiej pomady, powinniśmy wiedzieć, jak w prawidłowy sposób należy ją przechowywać.

Czym jest pomada cukiernicza?

Pomada cukiernicza to gęsta i elastyczna masa, która idealnie się upłynnia, nie pęka, a także szybko wysycha. Jest to gotowy półprodukt, który najczęściej wykorzystuje się do glazurowania, nadziewania i dekorowania pączków, drożdżówek, rogalików, babeczek oraz ciast powierzchniowych, takich jak serniki, jabłeczniki, czy makowce. Jest to również ciekawy sposób na dekorację czekoladek i pralinek. Pomadę cukierniczą otrzymuje się przez gotowanie wodnych albo mlecznych roztworów cukrowych, chłodzenie, a następnie ubijanie. Jest to idealny produkt dla początkujących i doświadczonych cukierników, który nadaje się do barwienia oraz aromatyzowania. Znacznie ułatwia i przyspiesza proces produkcji wyrobów. Dzięki zastosowaniu pomad cukierniczych otrzymujemy błyszczącą glazurę, którą możemy nanieść na wyroby cukiernicze przy użyciu metod ręcznych lub mechanicznych.

Na rynku istnieje kilka rodzajów pomad cukierniczych, które różnią się składem, zastosowaniem i konsystencją. Możemy wybrać te gotowe do użytku, jak i takie, które wymagają wcześniejszego rozrobienia z odpowiednią ilością wody. Wyróżnić można dwa gatunki pomad, tj. pomady wodne i mleczne. Nadzienia wykonane przy użyciu takich pomad są niezwykle smaczne, aromatyczne, oraz wyróżniają się idealną gęstością i jednorodnością. Produkty te charakteryzują się długim terminem przydatności do spożycia, jednak nie zmienia to faktu, że należy przechowywać je w odpowiedni sposób.

Jak prawidłowo przechowywać pomady cukiernicze?

Aby pomada cukiernicza była zdatna do użytku i nie straciła swoich cennych właściwości, musimy spełnić warunki przechowywania, określone przez producenta i umieszczone na opakowaniu produktu – podkreśla specjalista z firmy Holger Food zajmującej się dystrybucją pomad cukierniczych i innych produktów dla branży spożywczej.

Jak powinno przechowywać się pomady, które wymagają późniejszego rozrabiania z wodą? Otóż należy przechowywać je w temperaturze pokojowej w suchym pomieszczeniu. Natomiast, jeżeli pomada jest gotowa do użycia i nie wymaga rozrabiania z wodą, wystarczy podgrzać ją do odpowiedniej temperatury. W tym celu powinniśmy zapewnić jej temperaturę niższą niż 30°C, nie tylko podczas przechowywania, ale również podczas transportu.

Tradycyjne pomady cukiernicze najczęściej można zakupić w bezpiecznym, praktycznym i wygodnym wiaderku, które zapewnia łatwość przechowywania i zastosowania. Jednak należy mieć na uwadze, że miejsca, w których będziemy przechowywać pomady, powinny mieć system niezależnego ogrzewania oraz dobrą izolację. To sprawi, że zapewnimy pomadzie odpowiednią konsystencję. Ważne jest także chronienie jej przed wilgocią, promieniami słonecznymi i przegrzaniem.

Podziel się