Materiał Partnera Góralskie sery, czyli oscypki

Góralskie sery, czyli oscypki

Oscypki to góralskie sery, które cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród turystów spędzających urlop w górach, ale również wśród wieloletnich mieszkańców. Skąd bierze się popularność tego gatunku serów? Z czego się je produkuje i co sprawia, że mają tak wyjątkowy, oryginalny smak?  Oraz dlaczego warto włączyć je do diety na stałe? 

Oscypki - co warto o nich wiedzieć?

Oscypki to sery tradycyjnie produkowane z naturalnego mleka owczego. W 2008 roku zostały oficjalnie zarejestrowane jako certyfikowany produkt regionalny - tylko taki dokument potwierdza pochodzenie sera, a także daje pewność, że mamy do czynienia z prawdziwym oscypkiem. Ważny jest również fakt, że świeże sery można kupić jedynie od maja do października, ponieważ właśnie w tym okresie owce mają okres laktacji i tylko wtedy produkują mleko.

Z mleka krowiego lub koziego produkuje się sery zbliżone wyglądem do oscypków i zdarza się, że są one ze sobą mylone na pierwszy rzut oka. Różnią się jednak smakiem i zapachem oraz oczywiście składem. Nie posiadają również oryginalnych certyfikatów, dlatego, kiedy chce się spróbować prawdziwego owczego sera, trzeba dopytać sprzedawcę o skład danego produktu.

Piotr Krężołek, właściciel firmy Fph “Alex” zajmuje się sprzedażą prawdziwych, owczych serów, ale w swojej ofercie ma również produkty zawierające mleko krowie lub mieszane sery, składające się z mleka krowiego i owczego w różnych proporcjach.

Rodzaje serów góralskich

Sery owcze sprzedaje się pod różnymi postaciami. Najczęściej spotyka się wędzone osypki duże o wrzecionowatym kształcie lub małe oscypki. Te pierwsze są twarde. To typowo regionalny produkt - o tym, z jakiego regionu pochodzi dany ser, świadczą zdobienia na brzegach. Małe oscypki produkuje się w taki sam sposób, ich kształt odciska się w specjalnych formach. Mogą być wędzone lub niewędzone.

Z mleka krowiego produkuje się tak zwane “gołki”, które (tak jak małe serki) mogą być wędzone lub niewędzone. Produkuje się je w podobny sposób.

Certyfikowany oscypek

O certyfikowanych oscypkach mówimy jedynie w przypadku dużych, wrzecionowatych serów z mleka owczego. Ważą około 600 - 800 gramów, mają około 20 centymetrów długości i 10 cm szerokości w najgrubszym miejscu.

Takie serki są najbardziej wartościowe ze względu na fakt, że mleko owcze zawiera rozmaite składniki odżywcze, takie jak witaminy A, E, C oraz niektóre witaminy z grupy B. Ponadto tego typu sery zawierają bardzo dużo białka oraz wapnia, co pozytywnie wpływa na układ kostny. Warto włączyć je do codziennej diety, ponieważ to zdrowy, pełnowartościowy produkt spożywczy.

Opracowanie:

Piotr Krężołek Fph Alex

Berest 96

  • tel. 604 555 795

Podziel się