Materiał Partnera Do czego wykorzystuje się fondanty?

Do czego wykorzystuje się fondanty?

W cukiernictwie stosuje się wiele półproduktów, niedostępnych zazwyczaj dla przeciętnego użytkownika. Jednym z nich jest fondant, używany do dekorowania ciast, ciasteczek, tortów i innych wypieków cukierniczych. Bez niego nie powstałyby słodkie powierzchnie, pokrywające wypieki. Jak powstaje fondant i do czego dokładnie się go wykorzystuje. Odpowiedź znajduje się w tym artykule.

Czym są fondanty?

Fondant (inaczej pomada cukiernicza lub glazura) ma formę słodkiej, plastycznej i delikatnej masy cukierniczej. Wykorzystywany jest przez cukierników do dekorowania wyrobów cukierniczych i piekarniczych. Jego podstawowym składnikiem bazowym jest cukier.

Wyróżnia się dwa warianty tej masy: fondant suchy lub wodny. Fondant wodny zawiera znacznie więcej wody niż suchy. Szybciej rozwijają się w nim mikroorganizmy, co wpływa na krótszy termin ważności.

Fondant suchy ma postać proszku. Nie jest on już od razu gotowy do użytku jak wersja wodna. Wymaga dodania odpowiedniej ilości wody, dzięki czemu nabiera właściwą konsystencję nadzienia, dopasowaną przez cukierników do danego wyrobu.

Zastosowanie fondantów w cukiernictwie

Fondant jest stosowany do różnorodnych wypieków, np. ciast, ciasteczek i tortów. Za jego pomocą następuje natryskiwanie, oblewanie i nanoszenie na różne pieczywa. Fondant często wykorzystuje się również do produkcji nadzienia w pralinach.

Swoje doskonałe właściwości zawdzięcza składnikom, z których został przygotowany. Najważniejszymi z nich są cukier i syrop glukozowy, sporadycznie syrop inwertowany. Fondant może być także wzbogacony o dodatkowe składniki barwiące lub aromatyzujące.

Jednym z producentów fondantu jest firma Holger Food Group. Przedsiębiorstwo posiada w swojej ofercie cukiernicze półprodukty, a także specjalistyczne pomady wodne, umożliwiające glazurowanie mniejszych i większych wyrobów cukierniczych. Cukiernicy mogą także przebierać w produktach do wytwarzania nadzienia czy fondantów do wyrobów mrożonych.

Jak produkowany jest fondant?

Procedura wytwarzania fondantu składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest kontrola jakościowa wszystkich składników. Surowce dostarcza się do wyparek, w których dochodzi do rozpuszczenia cukru w syropie glukozowym i wodzie. Otrzymana mieszanina udaje się do zbiornika z dużym mieszadłem. Następuje tam normalizacja (ujednolicenie). Następnie z mieszaniny zostaje odparowany nadmiar wody. Ostatni etap polega na ubiciu i zapakowaniu pomady do odpowiednich opakowań. Produkt jest gotowy do użytku i kupowany przez cukierników.

Podziel się