Artykuł sponsorowany Czym jest zol krzemionkowy?

Czym jest zol krzemionkowy?

Wino to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych alkoholi – na półkach sklepowych znajdziemy szeroki wybór gatunków, wiele z nich po bardzo wysokich cenach. Dlaczego dobre wino jest drogie? Ponieważ proces jego produkcji jest nie tylko skomplikowany, ale również niezwykle czasochłonny i wymagający pokaźnej wiedzy. Jednym z etapów produkcji jest klarowanie wina. W tym celu wykorzystuje się różne środki, między innymi tak zwany zol krzemionkowy.

Zol krzemionkowy – co to takiego?

Jak zaznaczyliśmy na wstępie, zol krzemionkowy to rodzaj środka służącego do klarowania wina. Ma on postać białawego płynu o neutralnym zapachu, uzyskiwanego w procesie polimeryzacji kwasu krzemowego. Charakterystyką tego środka klarującego jest jego bardzo wysoka wydajność – 25 ml zolu pozwala wyklarować 100 litrów płynu, a zatem jedna litrowa butelka jest wystarczająca do obróbki nawet 4000 litrów wina. Ale uwaga: zol krzemionkowy powinien być stosowany z żelatyną w odpowiednich proporcjach. Wysokiej jakości produkty z tej kategorii znajdziemy w ofercie firmy Fructopol, specjalizującej się w sprzedaży składników żywności, substancji dodatkowych oraz substancji pomagających w przetwarzaniu żywności

Jak to działa?

Zasada działania zolu krzemionkowego jest bardzo prosta. Po wlaniu odpowiedniej jego ilości do wina tworzy on zawiesinę w objętości płynu – jego cząsteczki dzięki bardzo wysokiemu ładunkowi elektrostatycznemu przyciągają do siebie znajdujące się w winie cząsteczki białka, a następnie wiążą z nimi, tworząc kłaczkowaty osad, który szybko opada na dno pojemnika. Wyklarowany w ten sposób trunek może zostać wybrany i rozlany do butelek.

Jak stosować zol krzemionkowy?

Chociaż zol krzemionkowy dodawany jest do wina, nie jest substancją, którą można lub powinno się spożywać. Przy przelewaniu wina należy uważać, by cząsteczki zolu związanego z cząsteczkami białkowymi nie przedostały się do butelek. Również przy jego dodawaniu należy zachować dużą ostrożność, szczególnie unikać kontaktu preparatu z oczami i ustami. Preparat powinien być również przechowywany w odpowiednich warunkach, to znaczy suchych i dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

Dlaczego wino się klaruje?

Różnicę między winem wyklarowanym i niewyklarowanym widać na pierwszy rzut oka – pierwsze ma krystalicznie czystą barwę, jeśli jest dość jasne, możemy przez nie dojrzeć światło, drugie zaś jest mętne i nie prezentuje się zbyt okazale. Jednak nie tylko o wrażenie estetyczne tutaj chodzi. Klarowanie jest bardzo istotne dla zachowania smaku wina. Dlaczego? Ponieważ cząsteczki białkowe, które odpowiadają za jego mętność to tak naprawdę drożdże, które na początkowych etapach odpowiadają za fermentację używanych w procesie owoców. W pewnym momencie drożdże zaczynają obumierać i rozkładać się – jeśli nie oddzielimy ich od wina, efektem będzie całkowita utrata smaku. Wino takie nadaje się jedynie do wylania.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas