Artykuł sponsorowany Czy antybiotyki w mleku są szkodliwe?

Czy antybiotyki w mleku są szkodliwe?

Substancje hamujące wykryte w mleku powyżej dopuszczalnych ilości mogą być przyczyną wstrzymania dostaw. Jedną z substancji są antybiotyki – nawet te podawane jednej krowie mogą zanieczyścić całą partię mleka. Producent zobowiązany jest do dostarczania surowca wolnego od pozostałości niepożądanych substancji – ponieważ mogą być one szkodliwe dla konsumentów.

 

Substancje hamujące mogą pojawić się w mleku z różnych powodów i nie zawsze muszą to być pozostałości leków podawanych zwierzęciu. Jednak to na producencie spoczywa obowiązek przeprowadzenia analityki mleka oraz sprawdzenia, czy partia przeznaczona do skupu jest wolna od pozostałości na przykład antybiotyków.

 

W jaki sposób substancje hamujące mogą znaleźć się w mleku?

Wśród substancji hamujących znajdują się nie tylko antybiotyki. Zanieczyszczenie partii mleka może być również wynikiem niedostatecznego lub nieodpowiedniego płukania urządzeń udojowych po zastosowaniu detergentów myjących. Inną przyczyną jest jakość pasz, które mogą zawierać grzyby lub pleśnie.

W przypadku antybiotyków mogą być one wykrywalne w mleku, kiedy nie zostanie zachowany okres karencji po okresie leczenia lub gdy zostanie on błędnie określony. Również stosowanie antybiotyków na własną rękę może przyczynić się do podania niewłaściwej dawki, a tym samym pojawienia się ich pozostałości w mleku.

 

Antybiotyki w mleku – groźne dla zdrowia ludzi

Mleko, w którym zostanie wykryta obecność antybiotyków nie zostanie przyjęte. Substancje te są bowiem groźne dla zdrowia ludzi, zwłaszcza dzieci i osób starszych. Zagrożenia mogą mieć rożny charakter. Przyjmowanie antybiotyków bez potrzeby może doprowadzić do uodpornienia się komórek na ich działanie. Możliwe jest również, że w mleku znajdą się komórki już uodpornione. Antybiotyki w mleku mogą również powodować zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby, nerek i układu krwionośnego. Mogą mieć charakter poronny, a nawet kancerogenny. Mogą również wpływać na osłabienie układu odpornościowego, co w konsekwencji może objawić się astmą, alergią lub zmianami atopowymi skóry.

 

Testy wykrywające obecność antybiotyków

Rozwiązaniem są testy wykrywające obecność antybiotyków w próbce mleka. Są niezwykle proste w użyciu i już w kilka minut określają poziom pozostałości antybiotyków w próbce mleka. Chodzi bowiem nie tylko o bezpieczeństwo ludzi – zanieczyszczona partia nie zostanie przyjęta do skupu, a tym samym hodowca poniesie koszty z tym związane. Testy do analityki mleka pozwolą zachować czystość surowca, zadbać o bezpieczeństwo konsumentów mleka oraz uchronić się przed znacznymi kosztami związanymi ze wstrzymaniem dostaw. Tego typu rozwiązania oferuje na przykład firma TOMLAB, oferująca testy na czystość mleka i pomieszczeń mleczarskich.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas