Artykuł sponsorowany Czego używa się do barwienia waty cukrowej?

Czego używa się do barwienia waty cukrowej?

Wata cukrowa to jeden z wyrobów, które nieodłącznie kojarzą się z dzieciństwem i szczególnymi okazjami, przy których można spróbować tego specjału. Dawniej smakiem waty można było się cieszyć podczas wszelkiego typu festynów, pikników czy wakacyjnych wyjazdów, ponieważ to właśnie w takich miejscach była najczęściej oferowana. Dziś radość jedzenia waty może towarzyszyć naszym pociechom też w domu, dzięki wacie dostępnej w różnych opakowaniach.

Jak powstaje wata cukrowa i skąd się bierze jej kolor?

Watę cukrową wytwarza się za sprawą topienia kryształków cukru oraz formowania z niego cienkich niteczek, które zastygając, łączą się w sporą i puszystą chmurkę. Jej poszczególne pasemka są od siebie oddzielone i „zawieszone” w powietrzu. Daje to nie tylko wspaniały wygląd i zapewnia lekkość całości, ale również uprzyjemnia jedzenie, ponieważ dzięki temu wata nie wydaje się zbyt słodka. Konsystencja waty cukrowej sprawia, iż mimo wysokiej zawartości cukru, jego ilość zjadana przy spożywaniu jednej porcji nie jest zbyt duża, kaloryczność wyrobu w stosunku do jego masy będzie o wiele korzystniejsza niż w przypadku większości popularnych i często jedzonych słodyczy. Producenci waty cukrowej osiągają tak lubiany przez dzieci efekt dzięki temu, że topiący się cukier formuje się w długie niteczki podczas obracania się głowicy, będącej wraz z bębnem formującym najważniejszymi częściami urządzeń służących do uzyskiwania tego specjału. Jeżeli chodzi o kolory waty, to mogą one być różne i zależą od rodzaju dodanego do używanego granulatu barwnika spożywczego. Najpopularniejsze odmiany waty mają kolor niebieski, żółty i różowy, nie ma jednak przeszkód, żeby uzyskać też inne barwy.

Barwniki spożywcze a bezpieczeństwo wyrobu

Wszystkie składniki wykorzystywane do produkcji waty, w tym barwniki spożywcze, muszą odpowiadać obowiązującym regulacjom prawnym i spełniać warunki dopuszczenia do wytwarzania żywności. Najczęściej stosowane przez producentów, takich jak choćby firma BARTPOL, są substancje o pochodzeniu naturalnym, na ogół pozyskiwane z roślin. Używa się jednak również dokładnie przebadanych substancji syntetycznych. Barwniki wchodzące w skład produktu są zawsze podane na jego etykiecie i oznaczone kodami literowo-cyfrowymi – literą E i odpowiednią liczbą.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas