Materiał Partnera Jak przechowywać dokumentację pracowniczą?

Jak przechowywać dokumentację pracowniczą?

Przechowywanie dokumentacji pracowniczej jest wymogiem prawnym.  Dla pracodawców to ogromna ilość dokumentu do gromadzenia, która musi być uporządkowana, aby w każdej chwili można było znaleźć to, co na daną chwilę jest potrzebne. Przepisy mówią o konieczności magazynowania, ale nie dają wskazówek, jak dbać o tę przestrzeń. Dowiedz się w czym najlepiej gromadzić dokumentację i jakie akcesoria biurowe ułatwią to zadanie.

Gromadzenie dokumentacji pracowniczej

Zatrudnianie pracowników wiąże się z obowiązkiem odpowiedniego przechowywania ich dokumentacji.  Przepisy dotyczące przechowywania dokumentów zostały ustalone w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy I Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej do Ustawy z dnia z dnia 26 czerwca 1974 r. W 2019 roku weszły pewne zmiany dotyczące długości przechowywania dokumentów – mianowicie z 50 na 10 lat. Krótszy okres dotyczy jednak tych, którzy zostali zatrudnieni po 1 stycznia 2019 roku. Jak jednak przechowywać te dokumentację? Najlepiej wydzielić w tym celu osobne pomieszczenie, gdzie nikt niepowołany nie będzie miał dostępu. Dokumenty należy umieścić w odpowiednich teczkach, skoroszytach lub segregatorach, które zostaną poprawnie opisane. W gromadzeniu akt osobowych mogą pomóc specjalnie przeznaczone do tego celu teczki na akta osobowe.

Artykuły biurowe pomocne w gromadzeniu dokumentacji

Choć przechowywanie dokumentów pracowników jest obwarowane szczególnymi uwarunkowaniami prawnymi, to warto dbać o całą dokumentację firmy, aby była odpowiednio ułożona i pod ręką – to znacznie ułatwia pracę. W celu zdobycia niezbędnych akcesoriów biurowych mających pomagać w porządkowaniu dokumentów, warto skontaktować się z hurtownią artykułów biurowych i papierniczych Ledar sp. z o.o.  Teczki, segregatory, kieszenie samoprzylepne, obwoluty, etui i wizytowniki są niezbędnym asortymentem każdego biura. Segregatory znacznie ułatwiają kompletowanie różnorodnych dokumentów, sprawozdań, raportów, wniosków, zaświadczeń.. Poza wyżej wspomnianymi akcesoriami można tam również zaopatrzyć się w clipboardy i podkłady z klipsem (przydatne przy prowadzeniu konferencji), ofertówki, czy kieszenie grzbietowe. Istnieje możliwość wyprodukowania wymienionych akcesoriów biurowych z logo firmy.

Opracowanie:

Ledar sp. z o.o.

Rzeszów , Myśliwska 49

Podziel się