Artykuł sponsorowany Jakie czynności introligatorskie są podejmowane przy produkcji notesów klejonych?

Jakie czynności introligatorskie są podejmowane przy produkcji notesów klejonych?

Notesy klejone należą do jednych z najprostszych do wykonania produktów poligraficznych, ponieważ ich projekt najczęściej ogranicza się do projektu okładki. W końcu wnętrze notesu pozostaje niezadrukowane – inaczej nie mógłby pełnić swojej funkcji. Produkcja notesów klejonych jest więc najlepszym przykładem do wyeksponowania podstawowych czynności introligatorskich.

Podział procesów poligraficznych

Warto rozpocząć od nazwania podstawowych procesów poligraficznych, na które składa się produkcja jakiegokolwiek druku. Można wyróżnić następujące etapy:

  • prepress (wykonanie projektu, w tym obróbka tekstu i grafiki, i przygotowanie procesów technologicznych, np. wykonanie proofu),
  • press (proces drukowania),
  • postpress (wykańczanie i uszlachetnianie druków).

W produkcji notesów klejonych najczęściej podejmuje się czynności introligatorskie wchodzące wyłącznie w skład tej ostatniej kategorii – etapu postpress – nie uwzględniając oczywiście ewentualnego projektu okładki (i strony tytułowej, jeśli taka się pojawia).

Obróbka introligatorska

W ramach postpressu podejmowane są następujące czynności introligatorskie:

  • wyrównywanie materiałów, by przygotować je do kolejnych etapów;
  • krojenie – proces podziału materiału, wykonywany za pomocą noża, podczas którego nie dochodzi do powstawania odpadów;
  • cięcie – proces podziału materiału, wykonywany za pomocą freza lub piły, podczas którego dochodzi do powstania odpadów w postaci strzępków czy trocin;
  • falcowanie – złamanie arkusza lub wstęgi w celu otrzymania składki, np. za pomocą złamywarki nożowej;
  • bigowanie – wykonywanie specjalnych wgnieceń w materiale, by poprawić otwieralność kodeksu;
  • prasowanie – zmniejszanie objętości stosu poprzez ściskanie materiału, co przyczynia się do wyparcia powietrza;
  • łączenie wkładu z okładką – istnieją różne rodzaje łączeń, m.in. materiał można zszyć drutem lub nićmi, bądź skleić, jak w przypadku klejonych notesów.

W produkcji notesów klejonych biorą udział wszystkie z powyżej wymienionych jednostkowych operacji introligatorskich. Osobno powinno się podchodzić do procesu przygotowywania oprawy, jak i samego oprawiania, na które składa się kilka etapów.

Uszlachetnianie druku

Czasem w ramach uszlachetniania druku podejmuje się jeszcze dodatkowych czynności na notesach. O uszlachetnianie druku zapytaliśmy pracownika drukarni Evja w Hecznarowicach:

Do uszlachetniania można zaliczyć następujące czynności: laminowanie, impregnowanie i lakierowanie. Przy produkcji form kodeksowych, jaką jest m.in. notes klejony, uszlachetnianie dotyczy niemal zawsze okładki. Kiedyś popularne w ramach uszlachetniania było jeszcze tłoczenie, jednak obecnie zdarza się to bardzo rzadko, a jeśli już to przy zleceniach na oprawy galanteryjne lub w procesie wykończeniowym wizytówek czy opakowań.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas