Materiał Partnera Jak dobrać odpowiednie puzzle?

Jak dobrać odpowiednie puzzle?

Puzzle to doskonała zabawa nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. O ile ci drudzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jakiego rodzaju rozrywki będą szukać, o tyle dobór odpowiedniej zabawki tego typu dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Co zatem wziąć pod uwagę, wybierając puzzle dla dziecka? Czym się kierować – zainteresowaniami, rozsądkiem czy może wiekiem malucha?

Jakie korzyści daje układanie puzzli?

Prawidłowo dobrane puzzle mogą dać dzieciom wiele radości i satysfakcji z ich układania. Warto o tym pamiętać, wybierając określone pudełko. Okazuje się bowiem, że zbyt trudne puzzle mogą wywołać u dziecka zdenerwowanie, a zbyt łatwe znudzenie. Dobrze mieć to na uwadze, decydując się na zakup puzzli. Co jeszcze jest ważne?

Rodzice, którzy zastanawiają się, czy puzzle będą dobrym prezentem i zabawką dla dziecka, powinni mieć na uwadze, że z dopasowywania do siebie poszczególnych elementów płynie wiele korzyści. Przede wszystkim dziecko uczy się nie tylko koncentracji, ale także ma doskonały trening zdolności manualnych. Co więcej, rozwija zdolności planowania i myślenia strategicznego (choćby w momencie podejmowania decyzji — czy zacząć układanie od ramki, czy od środka).

Jeśli rodzic choć raz samodzielnie układał puzzle, z pewnością zdaje sobie sprawę z faktu, że zadanie to uczy cierpliwości i wytrwałości, a największą nagrodą za złożenie poszczególnych elementów w całość jest zobaczenie całego obrazka i duma, że udało się go ułożyć.

Stopień trudności ma znaczenie

Ekspert z hurtowni artykułów szkolnych Atut radzi, aby decydując się na zakup puzzli dla dziecka, brać pod uwagę wiek malucha i jego zdolności koncentracji. Dzięki temu będzie można dobrać odpowiedni stopień trudności. Mając to na uwadze, należy zwracać uwagę na:

  • liczbę elementów;

  • obrazek, jaki trzeba ułożyć — liczba szczegółów, które trzeba prawidłowo dopasować;

  • rozmiar poszczególnych elementów;

  • to, czy dziecko kiedyś już układało puzzle, czy nie.

Wymienione wyżej aspekty pozwolą dobrać idealną układankę, która z pewnością zainteresuje malucha i pozwoli mu kreatywnie spędzić czas. Warto również pamiętać, aby nie kupować puzzli zbyt wcześnie. Większość firm rekomenduje, by pierwszą układankę kupić dziecku, które skończyło trzeci rok życia. Można mieć wówczas pewność, że nie połknie ono poszczególnych elementów i faktycznie zainteresuje się zabawą. Jak pokazują badania — jest to wiek, w którym dziecko przestaje badać wszystkie kształty przy użyciu buzi, co oznacza, że jest duża szansa, iż nie zrobi sobie krzywdy podczas układania.

Opracowanie:

Atut Hurtownia art. szkolnych

Zabrze , Buchenwaldczyków 28a

  • tel. 32 278 53 37

Podziel się