Artykuł sponsorowany Na cyzm polega badania za pomocą urządzenia Smartscope PRO

Na cyzm polega badania za pomocą urządzenia Smartscope PRO

Jednym z podstawowych badań okulistycznych jest badanie dna oka. Polega ono w dużym skrócie na zajrzeniu do wnętrza gałki ocznej przez otwór źrenicy. Służy do tego specjalny aparat zwany funduskamerą. Urządzenia starszej generacji wymagają jednak podania pacjentowi kropli rozszerzających źrenice, co wiąże się z pewnym dyskomfortem. Problem ten zostaje wyeliminowany dzięki technologii Smartscope PRO. Co warto wiedzieć na jej temat?

Tradycyjną funduskamerę określić można jako swego rodzaju połączenie szkła powiększającego, aparatu fotograficznego i zarazem źródła światła, które umożliwia lepszy ogląd niewidocznych na zewnątrz struktur oka. Wymuszenie zwiększenia przekroju źrenicy pozwala lepiej doświetlić wybrany obszar, a tym samym uzyskać precyzyjniejszy obraz.

Problemy z kroplami

Aplikacja przed badaniem kropli, dzięki którym uzyskuje się taki efekt, jest niestety dość nieprzyjemna. Sam preparat działa nieco drażniąco na spojówki, natomiast konieczność czekania, aż zacznie działać, istotnie wydłuża czas potrzebny na pełne przeprowadzenie całego badania dna oka. Samo działanie kropli rozszerzających źrenice utrzymuje się zaś jeszcze przez kilka godzin, kiedy to pacjent doświadcza zaburzeń widzenia lub światłowstrętu i w związku z tym nie może czytać, pracować przy komputerze ani nawet wrócić do domu prowadzonym przez siebie pojazdem.

Innowacyjna technologia

Rozwiązaniem wszystkich omówionych wyżej problemów są nowoczesne urządzenia Smartscope PRO marki Optomed, których dystrybutorem na Polskę jest firma Diabetica. To zaawansowana wersja cyfrowej funduskamery o matrycy tak czułej, że do uzyskania wysokiej jakości obrazu w zupełności wystarcza światło wpadające do oka przez źrenicę nieposzerzoną. Co więcej, obraz ten trafia za pośrednictwem sieci Wi-Fi do komputera, gdzie dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu może zostać poddany wnikliwej analizie, jak również porównany z wynikami poprzednich badań.

Przebieg badania

W związku z brakiem konieczności zastosowania wspomnianych kropli, pacjent może przystąpić do badania dna oka praktycznie „z marszu”. Lekarz zazwyczaj tytułem wstępu przeprowadza ewentualnie tylko wywiad dotyczący ogólnego stanu zdrowia, przyjmowanych leków czy występowania niektórych chorób w rodzinie.

Samo badanie dna oka z wykorzystaniem poręcznego i łatwego w obsłudze urządzenia Smartscope PRO przebiega zaś następująco. Pacjent siada wygodnie przed aparatem, umieszczając czoło i brodę na specjalnych podpórkach. Następnie specjalista zbliża urządzenie do oka (nie dotykając go jednak!) i wydaje polecenia dotyczące spoglądania w różnych kierunkach, aby pozyskać obraz ze wszystkich interesujących obszarów. (Warto w tym miejscu wspomnieć, że funduskamera Smartscope PRO umożliwia badanie również przedniej części gałki ocznej). Następnie całą procedurę powtarza się dla drugiego oka.

Proste, szybkie, lecz skuteczne

I to w zasadzie tyle. Badanie trwa kilka-kilkanaście minut, jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne. Jego wyniki potrafią natomiast wiele powiedzieć zarówno o stanie oka czy nerwu wzrokowego oraz ich możliwych schorzeniach, jak i na temat chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie. W początkowych stadiach rozwoju potrafią one nie dawać żadnych innych objawów niż te widoczne właśnie w badaniu dna oka (np. zmiany w unaczynieniu), dlatego też jest ono niezwykle ważnym narzędziem profilaktycznym nie tylko w okulistyce.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas