Artykuł sponsorowany Kiedy konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego

Kiedy konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe, inaczej zwane także leczeniem endodontycznym, wykonywane jest w sytuacjach bardzo głębokiej próchnicy zęba. Zabieg ten u wielu pacjentów wzbudza strach, jednak jego wykonanie jest niezbędne, aby uchronić pacjenta przed  niechybną ekstrakcją zęba Z naszego artykułu dowiesz się, w jakim momencie przebiegu choroby próchnicowej powstaje konieczność wykonania leczenia endodontycznego oraz na czym ono polega.

Efekt nieleczonej próchnicy zęba

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Super Dent w Warszawie: Do konieczności wykonania leczenia kanałowego najczęściej dochodzi w sytuacjach, w których pacjenci nie przestrzegają zasad prawidłowej higieny jamy ustnej oraz nie zgłaszają się regularnie na wizyty kontrolne do gabinetu stomatologicznego. Ten ostatni element bardzo ważny w kontekście wskazań do wykonania leczenia kanałowego. Przebieg choroby próchnicowej zęba zazwyczaj postępuje powoli  i na początku jej skutki są  łatwe  do wyleczenia i nie wiążą się z koniecznością leczenia kanałowego.

Próchnica zęba nie od razu powoduje powstanie ubytku. Na początku występuje jedynie w postaci drobnych odwapnień które podczas wizyty kontrolnej  można zabezpieczyć, przed ich dalszym powiększaniem, preparatem fluorowym. Z czasem jednak bakterie zaczynają dostawać się w głąb zęba doprowadzając tym samym do powstanie ubytku. W takiej sytuacji, oprócz dokładnego oczyszczenia ubytku, niezbędne jest także jego wypełnienie plombą. Na tym etapie pacjenci nie odczuwają jeszcze bólu, więc dziura w zębie zazwyczaj jest wykrywana także w trakcie wizyty kontrolnej. Prawdziwy problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy bakterie próchnicy zdołają już pokonać zębinę i dostaną się do unerwionej i ukrwionej miazgi w kanałach zębowych. Wtedy pacjenci odczuwają już bardzo silny ból i niezbędne jest wykonanie leczenia kanałowego.

Na czym polega leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe jest zabiegiem kilkuetapowym. Przed samym zabiegiem dentysta musi zlecić wykonanie zdjęcie RTG zęba, żeby mógł zobaczyć ile chory ząb posiada kanałów, jakiej są one długości oraz jaki jest ich przebieg. Później może już przystąpić do właściwego leczenia.

Na początku konieczne jest otworzenie korony zęba, aby móc się dostać do kanałów. Głównym elementem leczenia endodontycznego jest dokładne wyczyszczenia kanałów zębowych, i to zarówno z bakterii, jak i z zakażonej miazgi zębowej. Po zakończeniu zabiegu ząb jest więc już de facto martwy, ale nadal będzie mógł przez długie lata pełnić swoje funkcje. Po wyczyszczeniu kanałów trzeba je jeszcze dokładnie zdezynfekować oraz ukształtować w taki sposób, aby można je było uzupełnić gutaperką. Ostatnim elementem leczenia jest odbudowa korony zęba. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas