Artykuł sponsorowany Żylaki powrózka nasiennego – czym są i jak je leczyć?

Żylaki powrózka nasiennego – czym są i jak je leczyć?

Żylaki powrózka nasiennego to przypadłość powszechnie występująca wśród mężczyzn, często młodych. Stanowi jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności. Polega na poszerzeniu żył splotu wiciowatego. Wynikiem tego są miękkie guzki w różnych rozmiarach. Jakie towarzyszą im objawy i jak przebiega leczenie? Tego dowiecie się, czytając poniższy artykuł.

Przyczyny i objawy

Uszkodzenie zastawek żył jądrowych to główna przyczyna żylaków powrózka nasiennego. Może to skutkować podwyższoną temperaturą w mosznie, kiedy to niedotleniona krew nie może swobodnie krążyć, a jednocześnie spada ilość plemników i ich zdolność do zapładniania. Rzadko pojawiają się obustronnie – częściej dotykają lewej strony – i zaczynają objawiać się już w okresie dojrzewania płciowego.

Żylakom jąder towarzyszyć mogą też inne schorzenia takie jak nowotwory nerek, nowotwory przestrzeni pozaotrzewnowej, a także zakrzepowe zapalenia żył. Wszystkie te problemy wymagają opieki ze strony lekarza urologa. Dr Marcin Klim prowadzi w Słupsku gabinet urologiczny, gdzie zajmuje się między innymi właśnie leczeniem żylaków jąder.

W większości przypadków żylaki powrózka nasiennego są bezobjawowe, wyróżnić możemy jednak kilka dolegliwości, które mogą wskazywać na obecność tego problemu. Są to przede wszystkim ból jąder, ból w pachwinie i ból podczas wzwodu, a ponadto też uczucie ciężkości w mosznie, uczucie bardzo ciepłej moszny oraz niewielkie opuchnięcie moszny. Objawem może być również uszkodzenie jądra przez duże żylaki. Pamiętać musimy, że wystąpienie żylaków na jednym jądrze powodować będzie zmiany w obu, dlatego nie należy odkładać podjęcia leczenia.

Diagnostyka i leczenie

W rozpoznaniu żylaków powrózka nasiennego wykorzystywane jest badanie palpacyjne wykonywane w gabinecie urologicznym. Badanie polega na dotykaniu i wzrokowej ocenie żylaków przez lekarza – jedno z jąder zazwyczaj jest obniżone i ułożone poziomo, a żyły nad nim łatwo wyczuwalne. Urolog powinien też sprawdzić rozmiar i konsystencję jąder.

Wykonywane są ponadto badania wspomagające, do których należą: USG z uwidocznieniem przepływu wstecznego krwi, testy hormonalne oraz badanie nasienia. Rzadziej stosuje się termografię, badanie angioscyntygraficzne i wsteczną angiografię żyły jądrowej.

Wyróżniamy trzy stopnie zaawansowania żylaków jąder. W pierwszym są one mało wyczuwalne dotykiem, ale pojawiają się w pozycji stojącej. W drugim są trochę widoczne i wyczuwalne dotykiem, a przy napięciu mięśni brzucha – powiększają się.  Trzeci stopień, czyli żylaki wydatne, pojawia się wtedy, gdy żylaki są wyraźnie widoczne i zniekształcają worek mosznowy.

Żylaki powrózka nasiennego leczy się operacyjnie. Zabieg polega na pozaotrzewnowym podwiązaniu wewnętrznej żyły jądrowej. Wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. Po jego wykonaniu powrót pacjenta do pełnej formy zajmuje klika tygodni.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter