Artykuł sponsorowany Zawód – lekarz ginekolog-położnik

Zawód – lekarz ginekolog-położnik

Ginekologia jest specjalizacją medyczną, która zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem chorób, jakie dotykają żeńskiego układu płciowego. Najczęściej do lekarza ginekologa udajemy się, gdy pojawiają się takie problemy jak: zaburzenia miesiączkowania i stany zapalne pochwy. Lekarz ginekolog pomoże wybrać odpowiednią formę antykoncepcji, zajmie się problemem z zajściem w ciążę. Ginekologia obejmuje także profilaktykę i leczenie nowotworów narządów rodnych kobiet. A czym zajmuje się lekarz ginekolog-położnik?

O położnictwie i ginekologii słów kilka

Ginekologia jest jedną z najbardziej popularnych specjalizacji medycznych. W Polsce może zrobić ją każdy, kto jest absolwentem medycznych studiów o kierunku lekarskim, odbył staż i zdał Lekarski Egzamin Końcowy. Specjalizacja z położnictwa i ginekologii jest jedną specjalizacją. Trwa przez 6,5 roku i kończy się egzaminem specjalizacyjnym. Położnictwo to dziedzina medycyny, która zajmuje się fizjologicznym okresem ciąży, porodu i połogu. Jest najbardziej sfeminizowana. Położna to najczęściej kobieta. Ale są też w tej grupie mężczyźni - lekarze ginekolodzy-położnicy.

Zadania lekarza położnika-ginekologa

Lekarz położnik-ginekolog jest przede wszystkim specjalistą w określonej dziedzinie medycznej. Do jego zadań należy: podstawowa opieka lekarska, którą obejmuje kobietę w każdym okresie jej życia oraz szczególna opieka w okresie ciąży, porodu oraz połogu. Jak każdy lekarz sprawuje nad swoją pacjentką podstawową opiekę profilaktyczną, podczas której zleca lub wykonuje określony zakres niezbędnych badań określających jej stan zdrowia. Podstawowym obowiązkiem lekarza położnika-ginekologa, podobnie jak i lekarza ginekologa, jest zapobieganie oraz leczenie chorób, jakie dotykają kobiece narządy płciowe. W zakresie jego kompetencji znajduje się także leczenie chorób wenerycznych, czy problemów zdrowotnych związanych z płodnością. Ale przede wszystkim w swojej pracy ginekolog-położnik opiekuje się kobietami, które są w okresie prokreacji i przygotowują się na nadejście potomka. Udziela więc przyszłym matkom wszelkich niezbędnych informacji dotyczących ciąży. Lekarz informuje o jej przebiegu, pojawieniu się możliwych zagrożeń, omawia sprawę samego porodu. Gdy kobieta jest ciężarna opieka nad nią polega na wykonaniu niezbędnych badań, ocenie stanu zdrowia matki i dziecka. Lekarz zleca dodatkowe badania, gdy zaistnieje potrzeba. Jeśli pojawia się ciąża patologiczna, czy poród ma przebieg nieprawidłowy prowadzi odpowiednie działania prewencyjne. Lekarz ginekolog-położnik leczy również choroby, które towarzyszą ciąży. Jest to między innymi cukrzyca lub nadciśnienie.

Gdzie można znaleźć lekarza ginekologa-położnika?

Prawie wszyscy specjaliści mają swoje własne praktyki lekarskie, pracują również w przychodniach lekarskich lub w szpitalach. Warto pamiętać, że lekarz nie wykonuje wszystkich badań w swoim gabinecie, jeśli zajdzie taka potrzeba, może skierować pacjentkę na dalsze badania w szpitalu. Tutaj następuje kontynuacja diagnostyki oraz dalsze leczenie schorzeń ginekologicznych, jak również prowadzenie ciąży patologicznej i zakończenie ciąż szczęśliwym, udanym porodem. Wszystko to można z powodzeniem potwierdzić w takim miejscu jak Gabinet Ginekologiczny dr n.med. Robert Boroń w Piszu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter