Artykuł sponsorowany Zasady opieki prenatalnej kobiet w ciąży

Zasady opieki prenatalnej kobiet w ciąży

Kobiety ciężarne muszą poddawać się wielu badaniom w celu kontroli stanu zdrowia i prawidłowego rozwoju płodu. Nie można zaniedbywać zasad opieki prenatalnej, która w istotny sposób wpływa na przebieg ciąży i pozwala na szybką reakcję w przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości. Opieka prenatalna to opieka medyczna kobiety zarówno przed jak i w czasie ciąży. Do jakich zasad należy się stosować, by przebiegała w prawidłowy sposób?

Przed ciążą

Właściwa opieka prenatalna kobiety przed zajściem w ciążę ma istotne znaczenie na skuteczność poczęcia i rozwój płodu. Warto zatem kilka miesięcy wcześniej skontaktować się z lekarzem lub położną celem ustalenia zasad, które należy przestrzegać na tym etapie przygotowań do ciąży. Do najważniejszych zaleceń w tym czasie zaliczamy: konieczność przyjmowania kwasu foliowego, rzucenie palenia, zaprzestanie picia alkoholu i wyeliminowanie innych używek, kontrolowane ciężkich chorób (cukrzyca, nadciśnienie), unikanie kontaktu z substancji toksycznymi i kotami. Kierując się powyższymi zasadami kobieta ma pewność, że postępuje w jaki najlepszy sposób dbając o zdrowie swoje i prawidłowy rozwój płodu.

Wizyty u ginekologa

W celu potwierdzenia zapłodnienia konieczna jest wizyta u ginekologa, który zleci badanie krwi i wykona badanie USG oraz stwierdzi obecności pęcherzyka ciążowego w około szóstym tygodniu ciąży. Na pierwszej wizycie ginekolog wyznaczy kolejne, które powinny odbywać się co miesiąc w pierwszym i drugim trymestrze ciąży oraz dwa razy w miesiącu między 28. a 36. tygodniem ciąży, zaś po tym czasie już co tydzień. Podczas wizyty u ginekologa przeprowadza on badanie fizykalne i monitoruje tętno płodu oraz wagę kobiety, a także zleca badania laboratoryjne krwi i moczu oraz badania USG. Ponadto, zaleca zdrowy styl życia i przyjmowanie witamin a w razie konieczności również odpowiednich leków.

Badania prenatalne

W pewnych przypadkach istnieje zasadność wykonana badań prenatalnych, które umożliwią wykrycie prawdopodobnego wystąpienia wad genetycznych płodu. Zaleca się je kobietom znajdujący się w grupie podwyższonego ryzyka. Zaliczamy do niej: ciężarne powyżej 35 roku życia, odczuwające nadmierny lęk o zdrowie dziecka, jeżeli podczas badania krwi stwierdzono podwyższony poziom alfa-fetoproteiny, jeżeli w rodzinie wystąpiło zachorowanie na zespół Dawna lub w przypadku choroby genetycznej jednego z rodziców. Badania prenatalne dzielimy na inwazyjne i nieinwazyjne. Badania nieinwazyjne są w pełni bezpieczne i  zaliczamy do nich na przykład badanie USG. Inwazyjne zaś polegają na pobraniu próbki materiału do badania. Warto porozmawiać z położną lub lekarzem o konieczności wykonania badań prenatalnych.

Przestrzeganie zasad opieki prenatalnej jest konieczne dla zachowania prawidłowego rozwoju płodu. Specjalistyczna Praktyka Położnej Anna Patuła oferuje kompleksową opiekę prenatalną kobiet w ciąży pomagając przejść wszystkie etapy z nią związane – od planowania dziecka przez przebieg ciąży i porodu aż po okres połogu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas