Artykuł sponsorowany Zapalenie ucha środkowego. Objawy i leczenie

Zapalenie ucha środkowego. Objawy i leczenie

Kiedy pojawia się ból ucha lub pogarsza słuch może to świadczyć o zapaleniu ucha środkowego. Najczęściej pojawia się ono u dzieci, jednak wraz z wiekiem prawdopodobieństwo zachorowania na zapalenie ucha środkowego maleje. Objawy choroby nie wolno bagatelizować, ponieważ po jej przebiegu mogą pojawić się poważne powikłania. Jak objawia się zapalenie ucha środkowego i jak można je leczyć?

Jakie objawy towarzyszą zapaleniu ucha środkowego?

Zapalenie ucha środkowego jest chorobą, która cechuje się objęciem stanem zapalnym błony śluzowej oraz elementów ucha środkowego. Schorzenie rozwija się nagle i prowadzi do tworzenia się w jamie bębenkowej ropnej wydzieliny. Infekcja ma podłoże bakteryjne, wirusowe lub mieszane. Najczęściej szerzy się od zakażenia z nosa, nosowej części gardła poprzez trąbkę słuchową do jamy bębenkowej. Istnieje także możliwość nawracającego zapalenia ucha środkowego, wtedy choroba może się pojawiać u pacjenta kilka razy w ciągu pół roku.

W przypadku dzieci powodem występowania zapalenia ucha środkowego jest ich budowa anatomiczna. Najmłodsi mają krótką i szeroką trąbkę słuchową. Jej ujście w gardle jest stale otwarte, przez co bakterie i wirusy bez problemu przenikają z nosogardzieli do ucha środkowego. Dlatego często następstwem infekcji górnych dróg oddechowych u dzieci jest pojawienie się zapalenia ucha środkowego. Innymi czynnikami sprzyjającymi są choroby zakaźne oraz przeziębienie. Dodatkowo u dorosłych przyczyną pojawiania się choroby może być bierne palenie papierosów oraz alergie, które wywołują obrzęk błony śluzowej w obrębie ujścia trąbki słuchowej.

Choroba daje objawy miejscowe lub ogólne stanów zapalnych. Podstawowym symptomem zapalenia ucha środkowego jest wysoka gorączka, która może u dzieci dochodzić nawet do 40oC. Dodatkowo występują dreszcze, a u najmłodszych mogą pojawić się: biegunka, wymioty oraz niechęć do ssania przez niemowlę. Często chorym towarzyszy pulsujący ból ucha, który narasta w pozycji leżącej, szum, uczucie pełności w uchu, ropny wysięk, a czasami niedosłuch.  

Jak leczy się zapalenie ucha środkowego?

Kiedy pojawiają się objawy zapalenia ucha środkowego należy udać się do lekarza, który wdroży leczenie. Niestety nieleczona choroba może wywołać groźne powikłania. Może dojść do porażenia lub niedowładu nerwu twarzowego, zapalenia ucha wewnętrznego, błędnika lub opon mózgowych.

Jak mówi laryngolog z gabinetu specjalistycznego Orłowscy Laryngologia: Zapalenie ucha środkowego jest poważnym schorzeniem zarówno u dziecka, jak i u dorosłej osoby. Po wystąpieniu objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Diagnostyka schorzenia obejmuje otoskopię, która pozwala specjaliście na sprawdzenie wyglądu oraz ruchomości błony bębenkowej. Dodatkowo mogą zostać zlecone badania, takie jak morfologia krwi lub tomografia komputerowa.

Leczenie zapalenia ucha środkowego zależy od tego, czy stan zapalny został wywołany przez bakterie, czy przez wirusy. Jeżeli jest to postać bakteryjna to lekarz stosuje farmakoterapię. Wprowadzany antybiotyk zależy od wieku pacjenta oraz charakteru choroby. Szczególnym wskazaniem do jego przyjmowania są dzieci, u których wystąpił wyciek ropny z ucha. Z kolei w podłożu wirusowym lekarz wdraża leczenie objawowe, podczas którego pacjent przyjmuje leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas