Artykuł sponsorowany Zanik kości szczęki - na czym polega i jak mu zapobiec?

Zanik kości szczęki - na czym polega i jak mu zapobiec?

Zanik kości szczęki to poważne schorzenie, które może prowadzić do utraty zębów, a nawet do deformacji twarzy. Choć często myślimy, że nasze zęby są odporne na wszelkie problemy, to jednak zaniedbania w higienie jamy ustnej czy nieleczone choroby przyzębia mogą prowadzić do tego niebezpiecznego stanu. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu zjawisku, jego przyczynom oraz sposobom zapobiegania.

Czym jest zanik kości szczęki?

Zanik kości szczęki to stopniowe zmniejszanie się objętości i gęstości kości, na której osadzone są zęby. Jest to proces patologiczny, prowadzący do osłabienia struktury kostnej i utraty zębów. Zanik kości szczęki może mieć różne przyczyny, jednak najczęściej jest efektem długotrwałych chorób przyzębia, takich jak paradontoza czy choroby dziąseł.

Przyczyny zaniku kości szczęki

Istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do zaniku kości szczęki. Pracownik kliniki stomatologicznej Nowe Zęby z Poznania wskazuje: Najważniejsze z nich to choroby przyzębia oraz nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Wśród innych przyczyn warto wymienić także urazy mechaniczne, zaburzenia hormonalne, niedobory witamin i minerałów, a także palenie tytoniu czy nadużywanie alkoholu.

Choroby przyzębia prowadzą do stanów zapalnych w obrębie dziąseł i tkanek przyzębia. W wyniku tych procesów dochodzi do uszkodzenia kości szczęki i jej stopniowego zaniku. Nieleczone choroby przyzębia mają poważne konsekwencje, takich jak utrata zębów czy nawet deformacje twarzy.

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej również może prowadzić do zaniku kości szczęki. Brak regularnego mycia zębów oraz stosowania nici dentystycznej sprzyja rozwojowi bakterii i powstawaniu płytki nazębnej. W dłuższej perspektywie skutkuje to chorobami przyzębia i zaniku kości szczęki. W niektórych przypadkach konieczne okazuje się poważne leczenie zębów, niekiedy pomocne okazuje się wstawianie implantów.

Zapobieganie zanikowi kości szczęki

Aby uniknąć zaniku kości szczęki, warto przede wszystkim zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Regularne mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie oraz stosowanie nici dentystycznej po każdym posiłku pozwoli na utrzymanie zdrowia jamy ustnej i zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób przyzębia.

Dobrze jest również regularnie kontrolować stan swojej jamy ustnej u dentysty. Profilaktyczne wizyty pozwolą na wczesne wykrycie ewentualnych problemów i podjęcie odpowiedniego leczenia, które jest kluczowe dla zapobiegania zanikowi kości szczęki.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas