Artykuł sponsorowany Wykorzystanie laparoskopu w zabiegach zmniejszania żołądka 

Wykorzystanie laparoskopu w zabiegach zmniejszania żołądka 

Leczenie otyłości w niektórych przypadkach wymaga interwencji chirurgicznej polegającej na usunięciu sporej części powiększonego żołądka. Dzięki temu, że zostaje on znacząco pomniejszony, pacjent nie może przyjmować pokarmu o dużej objętości (przejadać się), co w efekcie powoduje utratę zbędnych kilogramów. Zabieg ten przeprowadza się najczęściej z użyciem laparoskopu. Jakie przynosi to korzyści?

Jakie zalety ma laparoskopia? 

Laparoskopia to zabieg chirurgiczny polegający na wprowadzeniu do wnętrza ciała niewielkiego instrumentu optycznego – laparoskopu. Ma on postać giętkiej rurki wyposażonej w kamerkę, teleskop i źródło światła, co pozwala lekarzowi uzyskać precyzyjny obraz jamy brzusznej. Laparoskopię wykonuje się w celach diagnostycznych i jako alternatywę dla tradycyjnej operacji wymagającej przecięcia powłok brzucha. W tym drugim przypadku używa się narzędzi laparoskopowych, również wprowadzanych przez niewielkie nacięcia.

Nowoczesne zabiegi z użyciem laparoskopu mają wiele zalet. Są znacznie mniej obciążające dla pacjenta, który o wiele szybciej dochodzi do siebie, nie pozostawiają dużych, nieestetycznych blizn i trudno gojących się ran. Czas hospitalizacji ulega więc znacznemu skróceniu. Wszystko to sprawia, że laparoskopowe zmniejszanie żołądka jest obecnie najczęściej wykonywaną operacją bariatryczną.

Na czym polega laparoskopowa resekcja żołądka? 

Rękawowa resekcja żołądka z wykorzystaniem laparoskopu jest zalecana pacjentom z otyłością III stopnia (BMI powyżej 40), a także II stopnia w przypadku chorób towarzyszących. Zabieg ten jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym i polega na wprowadzeniu przez niewielkie nacięcia laparoskopu i narzędzi chirurgicznych. Z ich pomocą chirurg odcina duży fragment żołądka – około 80% – i usuwa go poza organizm. 

O efekty resekcji żołądka zapytaliśmy w klinice chirurgii Carella w Białymstoku: W wyniku zabiegu żołądek zostaje zmniejszony do pojemności ok. 150 ml i ma kształt rury. Po operacji pacjenci zwykle szybko dochodzą do siebie, choć bezpośrednio po zabiegu może pojawić się ból brzucha. Następnie muszą zmienić nawyki żywieniowe. Resekcja żołądka przynosi doskonałe rezultaty – pacjenci w ciągu roku tracą 50–80% masy ciała, a komfort ich życia znacznie się podnosi. Utrata zbędnych kilogramów pozytywnie wpływa na ogólny stan zdrowia oraz samopoczucie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter