Artykuł sponsorowany Wszystko, co należy wiedzieć o spirometrii.

Wszystko, co należy wiedzieć o spirometrii.

Badanie spirometryczne określa wydolność oddechową człowieka. Jest niezbędne w procesie diagnozy wielu powszechnie występujących chorób płuc. Spirometria jest badaniem szybkim i bezbolesnym. Dostarcza wielu informacjo o prawidłowości funkcjonowania układu oddechowego, dzięki czemu możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jak się do niej przygotować?

Spirometria

Spirometria jest jednym z najczęściej wykonywanych badań, które pozwalają na ocenę funkcjonowania układu oddechowego . Powszechnie wykorzystuje się ją w diagnozowaniu astmy oskrzelowej i obturacyjnej choroby płuc. Badanie polega na oddychaniu przez specjalne urządzenie, które nazywane jest spirometrem. Jest ono połączone z komputerem, co pozwala na uzyskanie szczegółowych danych diagnostycznych z wykonanego pomiaru. Pomiary spirometryczne doskonale obrazują stan miąższu płucnego oraz jego ilość. Badanie trwa do kilku minut, choć czas jego trwania zależy też od współpracy pacjenta z lekarzem. Mimo, że nie jest specjalnie skomplikowane, dostarcza specjaliście wielu informacji o zdrowiu pacjenta. Spirometria może być wykonywana nawet kilka razy jeżeli istnieje taka potrzeba. Badaniu mogą poddać się osoby w każdym wieku i kobiety ciężarne.

Wskazania do spirometrii

Lekarz zaleca wykonanie spirometrii, kiedy pacjent skarży się na charakterystyczne objawy, które mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy płuc. Prof. dr hab. n. med. Zenon Siergiejko wśród najczęstszych wskazań do badania wymienia:

  • świszczący oddech
  • ból w klatce piersiowej
  • zmęczenie po niewielkim wysiłku
  •  przewlekły kaszel
  •  palenie papierosów
  • deformacje klatki piersiowej
  • podejrzenie astmy oskrzelowej lub obturacyjnej choroby płuc
  •  operacje na miąższu płucnym

Tak jak w przypadku każdego innego badania i zabiegu medycznego, do wykonania spirometrii istnieją również przeciwwskazania.  Z możliwości wykonania badania muszą zrezygnować pacjenci z rozpoznanym tętniakiem aorty lub tętnic mózgowych, osoby po zawale serca oraz przebytej niedawno operacji okulistycznej. Do częstych przeciwwskazań należy także krwioplucie o nierozpoznanej przyczynie.

Jak przygotować się do badania?

Aby wynik spirometrii był miarodajny, do badania należy przygotować się w odpowiedni sposób. Przed jego wykonaniem nie powinno spożywać się obfitych posiłków, pić mocnej kawy i herbaty. Należy także zrezygnować z palenia tytoniu oraz spożywania alkoholu. Minimum na godzinę przed planowanym badaniem pacjent powinien powstrzymać się przed dużym wysiłkiem fizycznym. Nie bez znaczenia jest kwestia ubioru. Najlepiej sprawdzi się luźna odzież, która umożliwi swobodne oddychanie. Spirometrię w ramach Narodowego Funduszu  Zdrowia wykonamy w placówce medycznej wskazanej przez lekarza. Możemy też zdecydować się na prywatną wizytę u specjalisty. Jednym z bardziej polecanych gabinetów lekarskich jest Prywatny Gabinet Internistyczno- Alergologiczny, który od lat prowadzi uznany prof. dr hab. n. med. Zenon Siergiejko.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas