Artykuł sponsorowany Wkładki ortopedyczne - wskazania i rodzaje produktów

Wkładki ortopedyczne - wskazania i rodzaje produktów

Wkładki ortopedyczne to powszechnie stosowane zaopatrzenie medyczne. Wbrew pozorom są w stanie skorygować różnego rodzaju wady czy też zredukować dolegliwości bólowe. Jeżeli więc zauważamy jakiekolwiek nieprawidłowości, które w negatywny sposób wpływają na pracę naszego narządu ruchu, powinniśmy udać się do specjalisty. Przyjrzyjmy się zatem, kto powinien stosować wkładki ortopedyczne oraz na co należy zwrócić uwagę, decydując się na ich wykorzystanie.

Kiedy należy nosić wkładki ortopedyczne?

Wkładki ortopedyczne przeznaczone są dla osób z różnymi schorzeniami kończyn dolnych oraz wadami postawy. Dzięki nim zostaną zredukowane lub nawet wyeliminowane dolegliwości bólowe ze strony stóp, nóg, obręczy miedniczej czy kręgosłupa. Zwiększony zostanie również komfort chodzenia, ponieważ odpowiednie wkładki ortopedyczne wspomagają funkcje motoryczne i amortyzujące kończyn dolnych. To szczególnie ważne w przypadku dzieci i młodzieży bowiem dobrze wykonane wkładki są w stanie przywrócić prawidłowe ustawienia kostno-stawowe przeciwdziałając rozwojowi wad. Ponadto ortezy te mogą być stosowane w profilaktyce i leczeniu wad kręgosłupa. Osoby starsze zawsze powinny stosować wkładki ortopedyczne profilowane do indywidualnych potrzeb. w związku z utratą, wraz z wiekiem, wydolności stabilizatorów biernych i czynnych odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie narządu ruchu.

Po personalizowane wkładki ortopedyczne nie muszą natomiast sięgać osoby, które nie borykają się z żadnymi wadami stóp, do tego są w wieku poniżej 25 lat i nie uprawiają sportów biegowych lub zespołowych takich jak piłka nożna, tenis, siatkówka itp. Jak informują specjaliści z firmy Ortopedyk, podstawowe badanie ortopedyczne składa się z wywiadu i biomechanicznej oceny stanu narządu ruchu z wykorzystaniem palpacji, obserwacji i badań przyrządowych. Na podstawie wyników tych badań możliwe jest zaprojektowanie i wykonanie indywidualnie dopasowanych wkładek ortopedycznych.

Dobór wkładek ortopedycznych

O rodzaju koniecznych do zastosowania wkładek decyduje specjalista ortopodolog lub ortopeda. Inaczej bowiem będą wykonywane wkładki przeznaczone dla osób np. z płaskostopiem, a inaczej dla osób z np. koślawością stępu, neuralgią Mortona czy tzw. haluksami. Wykonuje się również wkładki na rzadziej występujące schorzenia na przykład wkładki do stóp wrażliwych czy cukrzycowych. Wówczas zaopatrzenie ortopedyczne w postaci wkładek odpowiednio rozkłada siły nacisku przeciwdziałając skutkom neuropatii czy angiopatii obwodowej występujących często w tych jednostkach chorobowych.

Przy wskazaniu do stosowaniu wkładek ortopedycznych należy także brać pod uwagę inne czynniki takie jak masa ciała, rodzaje aktywności fizycznej, charakter pacy, przebyte urazy i złamania, choroby zwyrodnieniowe choroby reumatyczne itd. Dostępne są również specjalne wkładki dla dzieci lub dla osób czynnie uprawiających sporty biegowe. W powyższych przypadkach warto zastanowić się nad wspomnianymi już indywidualnie dopasowanymi wkładkami ortopedycznymi niezależnie od aktualnej kondycji naszego narządu ruchu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas