Artykuł sponsorowany Wczesne leczenie ortodontyczne dzieci

Wczesne leczenie ortodontyczne dzieci

Wczesne leczenie ortodontyczne dzieci może rozpocząć się nawet po wymianie przez pociechę zębów mlecznych na stałe. Najczęściej ortodonci monitorują rozwój twarzy dziecka, w tym jego kości szczęki, co pozwala na wdrożenie profilaktyki ortodontycznej. Ważne jest także właściwe leczenie z użyciem aparatów ruchomych lub też stałych, które rozpoczyna się po 7-9 roku życia. Warto jednak wiedzieć, że obserwacjami można objąć znacznie mniejsze dzieci.

Kiedy można zastosować wczesne leczenie ortodontyczne?

Wdrożenie wczesnego leczenia ortodontycznego to zawsze kwestia indywidualna. Niekiedy do ortodonty zgłaszają się nawet rodzice kilkulatków, u których zaobserwowano wady zgryzu, szczęki czy też innego rodzaju nieprawidłowości. Leczenie nie musi opierać się tylko o usuwaniu kilku zębów stałych, by odzyskać przestrzeń dla pozostałych zębów, ani też nie musi zakładać konieczność wykorzystania aparatu ortodontycznego. Ortodonci u najmniejszych dzieci stosują obserwacje oraz wdrażają profilaktyką ortodontyczną.

W przypadku starszych pociech istotne może być jednak wyznaczenie planów leczenia z wykorzystaniem nowoczesnych aparatów stałych i ruchomych. Ilość innowacyjnych metod terapii ortodontycznych jest dzisiaj naprawdę duża. Podkreślić jednak należy, że ortodonta zawsze planuje leczenie w oparciu o indywidualne potrzeby dziecka. W wielu przypadkach stwierdzić możne, że pacjent nie jest gotowy na założenie aparatu. Wtedy obejmuje się dziecko tzw. programem odroczonego leczenia ortodontycznego. O tym z chęcią opowiadają lekarze stomatolodzy z ośrodka OrtoDentis, gdzie dzieci zapisywane są również do logopedów. Przy leczeniu ortodontycznym praca nad prawidłowym rozwojem narządu mowy jest niebywale ważna.

Dlaczego wczesne leczenie ortodontyczne jest ważne?

Wczesne leczenie ortodontyczne, nawet w formie odroczonego leczenia czy profilaktyki ortodontycznej, ważne jest z wielu względów. Przede wszystkim ortodonta wybiera optymalny dla pacjenta czas leczenia tak, by było one bardzo skuteczne i niesamowicie krótkie. W przypadku dzieci usuwanie wad zgryzu jest znacznie prostsze niż u dorosłych. Koszty leczenia również są znacznie niższe. Istotne jest jednak skupienie się na kwestiach zdrowotnych.

Dzięki wczesnemu leczenie ortodontycznemu można wyeliminować wady wymowy u dziecka, usunąć jego kompleksy, a także inne trudności wynikające z konkretnego problemu z zębami, szczęką czy zgryzem. Ogranicza się również nadmierne obciążenie dziąseł przy leczeniu, które niestety może wystąpić u osób dorosłych. Minimalizowane jest np. ryzyko recesji dziąseł czy innych problemów przyzębia. Efekt również jest niebywale zaskakujący. Dzieci po leczeniu mogą cieszyć się zdrowymi, pięknymi i idealnie równymi zębami, które nie będą musiały utrzymywać stanu po terapii w ramach tzw. retencji.

Przykład wczesnego leczenia ortodontycznego – maska twarzowa

Wczesne leczenie ortodontyczne nie jedno ma imię i nie zawsze musi wiązać się z koniecznością noszenia aparatu stałego lub ruchomego. Na przykład u pacjentów z niedoborem szczęki w kierunku doprzednim stosuje się tzw. maski twarzowe. Składają się one z dwóch podkładek akrylowych, które umiejscowione są na czole i brodzie. To one łączą się dzięki drucianemu szkieletowi oraz specjalnym wyciągom z wcześniej dobranym aparatem wewnątrzustnym np. Hyraxem.

Takie leczenie pozwala zaś poprawić kształt twarzy, szczęki oraz zębów. Maska twarzowa nie musi być noszona cały dzień. Najczęściej zakłada się ją na wieczór oraz noc. Na stałe montowany jest tylko aparat wewnątrzustny podniebienny, który służy do rozszerzania szczęki. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas