Artykuł sponsorowany W jakim celu wykonuje się badania przesiewowe?

W jakim celu wykonuje się badania przesiewowe?

Wykonywanie badań przesiewowych jest niezwykle korzystne, zwłaszcza dla osób, które należą do grupy wysokiego ryzyka wystąpienia określonych chorób. Pozwalają one sprawdzić stan zdrowia pacjenta, niejednokrotnie wykryć poważne choroby i na czas rozpocząć ich leczenie. Kiedy się je wykonuje? Kto powinien o nich pamiętać? Co warto o nich wiedzieć? Oto najważniejsze informacje.

Badania przesiewowe – czym są?

Badania przesiewowe to metoda walki z chorobami u osób z podwyższonym czynnikiem ryzyka ich wystąpienia. Specjaliści z Centrum Medycznego Endo-Med wyjaśniają, że ich głównym celem jest także kontrola stanu zdrowia całej populacji. Ich podstawowy zakres obejmuje organizowanie badań określonej liczby osób, u których nie występują objawy chorobowe, ale istnieje dużej ryzyko, że się pojawią. Pozwalają one także sprawdzić, czy w społeczeństwie mają miejsce określone schorzenia, a w przypadku wczesnego wykrycia zwiększają szanse na ich wyleczenie. Do konkretnych dolegliwości, które możliwe są do zdiagnozowania za ich pomocą, zaliczyć można m.in. choroby takie jak:

  • nowotwór płuc,
  • rak piersi,
  • cukrzyca,
  • gruźlica,
  • nieprawidłowości płodu,
  • choroby układu rozrodczego,
  • rak prostaty,
  • rak jelita.

Badania przesiewowe – co jest ważne?

Chcąc rozpoznać wystąpienie powyższych chorób, konieczne jest wykonanie określonych badań przesiewowych. Część z nich musi być wykonywana regularnie z uwagi na fakt, iż zmiany mogą wystąpić niezwykle szybko. Do głównych ich rodzajów zaliczyć można: cytologię, mammografię, kolonoskopię bądź badania tomograficzne. Jako istotne wskazać należy także obowiązkowe wizyty dzieci u dentysty czy badania wzroku bądź słuchu. Wspomniana regularność jest niezwykle ważna w przypadku osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka. Należy także dopilnować, by były przeprowadzane zgodnie z podstawowymi standardami.

Wiele osób zastanawia się, czy są one ważne. Niewiele z nich wie, że ich organizowanie przyczynia się w dużym stopniu do promowania zdrowego trybu życia i dbania o stan organizmu. Wielu pacjentów po wykryciu choroby we wczesnej fazie decyduje się na wdrożenie działań profilaktycznych, które mają ogromny wpływ na skuteczne wyleczenie. Przeciwnicy zwracają uwagę, że część badań przesiewowych może być zawodna – zdarzają się sytuacje postawienia mylnej diagnozy u osób całkowicie zdrowych. Może się również zdarzyć, że problem nie zostanie wykryty u osób chorych. Pomimo wielu wad niosą one za sobą ogrom korzyści. Wielu osobom uratowały życie – czy w tym świetle koszty i stres są naprawdę ważne?

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas