Artykuł sponsorowany W jaki sposób skupiona fala uderzeniowa (FSWT )wykorzystywana jest w fizykoterapii?

W jaki sposób skupiona fala uderzeniowa (FSWT )wykorzystywana jest w fizykoterapii?

Nieustanny rozwój medycyny pozwala coraz częściej na uniknięcie leczenia operacyjnego z powodu uszkodzeń stawów, mięśni, ścięgien. Przewlekłe zaburzenia układu mięśniowo -  szkieletowego powstałe w wyniku procesu chorobowego oraz przebytego urazu  kwalifikują się do nieinwazyjnej metody terapii za pomocą skupionej fali uderzeniowej. Terapia ta pozwala na  stymulowanie procesów naprawczych  przez mechaniczną stymulację komórek i regenerację uszkodzonych tkanek co powoduje  długotrwałą ulgę w bólu.  Te możliwości  skupionej fali uderzeniowej  są wykorzystywane  w fizykoterapii, ortopedii i medycynie sportowej.

Działanie skupionej fali uderzeniowej

To stosunkowo nowa i przede wszystkim nieinwazyjna metoda leczenia schorzeń układu kostno-mięśniowego. Skupiona fala od zwykłej różni się tym, że pozwala na uzyskanie znacznie większej siły terapeutycznej, ponieważ moc impulsu oraz głębokość penetracji może być precyzyjnie dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Aplikowana energia przenika w głąb tkanek w sposób zogniskowany. Ten rodzaj fizykoterapii wykorzystuje technologię elektroakustyczną. Głowica aparatu posiada wbudowany kryształ piezoelektryczny oraz soczewkę elektroakustyczną. Wysokie napięcie, które jest wytwarzane przez urządzenie, deformuje kryształ, a następnie produkuje akustyczną falę uderzeniową, która w końcowym etapie przyjmuje skupiony kształt i przenika do tkanek. To do jak głębokich warstw tkanek dotrze, uzależnione jest od zastosowanej nakładki sprzęgającej. W związku z tym, że zabieg wykorzystuje silne bodźce, musi być wykonywany wyłącznie przez wykwalifikowanych fizykoterapeutów. Tego typu terapię oferuje między innymi gabinet rehabilitacji medycznej Ryszarda Gabrysia w Krakowie.

Wskazania medyczne do zabiegu

Zabieg skupioną falą uderzeniową stosuje się w przypadku wielu długotrwałych schorzeń układu  mięśniowo -  szkieletowego, przebytych urazów powodujących  zmiany  tkanki mięśniowej i ścięgien oraz  okołostawowych. Terapię  falą uderzeniową skupioną zalecamy w przypadku przewlekłych tendinopatii, schorzeń mięśni, zwapnień okołostawowych, chorobie zwyrodnieniowej stawów, martwicy jałowej kości, pseudoartrozie,  spastyczności, utrudnionego zrostu kostnego oraz wynikających  z tych schorzeń przewlekłego bólu. Konkretnie w takich  schorzeniach jak: zespół bólowy stawu barkowego, zespól ciasnoty podbarkowej, zwapnienia okołostawowe, łokieć tenisisty, golfisty, cieśni nadgarstka, zespole przeciążenia kości piszczelowej,  kolano skoczka, ból ścięgna Achillesa, zapalenie rozcięgna podeszwowego, ostrogi kostne, entezopatia gęsiej stopki,  entezopatia przyczepów ścięgien mięśni do krętarzy większych,  zapalenia kaletek, bólów mięśniowych, stawów rzekomych. Co ważne dzięki swojemu zogniskowaniu, oddziałuje wyłącznie na zmienione chorobowo miejsca i nie ingeruje w zdrowe komórki organizmu. Ponadto jest to skuteczny sposób, który wielokrotnie eliminuje konieczność leczenia operacyjnego. Nie występują także żadne skutki uboczne po zastosowaniu skupionej fali.

Efektem tej terapii jest pełna regeneracja uszkodzonych tkanek a co za tym idzie długotrwała ulga w przewlekłym bólu oraz poprawa sprawności funkcjonalnej.

Skutki zabiegu

Przede wszystkim skupiona fala uderzeniowa mechanicznie stymuluje grube włókna nerwowe, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia odczucia bólowego. Działanie tego typu terapii prowadzi do pobudzenia czynników wzrostu naczyń limfatycznych, kości oraz neowaskularyzacji, pozwalając na usunięcie zwapnień, jak również poprzez wzrost przepływu krwi szybsze gojenie złamań i naprawę ścięgien. Ponadto pozwala na rozluźnienie spiętych mięśni, co również jest przyczyną dużego dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu. Wszystko to za sprawą uwalniania się czynnika wzrostu, namnażania i różnicowania  komórek.  Rezultatem jest regeneracja
i naprawa uszkodzonych tkanek.

Zabiegi są zlecane w naszym gabinecie przez lekarza specjalistę , który również nadzoruje cały proces leczenia

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas