Artykuł sponsorowany W jaki sposób można usunąć mangan z wody?

W jaki sposób można usunąć mangan z wody?

Wysoka zawartość manganu i żelaza w wodzie to problem, który doskonale znają właściciele własnych ujęć wody, czyli studni głębinowej. Jakie może być maksymalnie stężenie manganu w wodzie pitnej? Po czym poznać, że w naszym ujęciu wodnym jest go zbyt dużo? I najważniejsze – jak sobie poradzić z problemem i usunąć mangan z wody? Jeżeli szukasz odpowiedzi na te pytania, znalazłeś się we właściwym miejscu.


W wodach podziemnych mangan występuje bardzo często. Dlatego też wiele osób, korzystających z własnych studni ma problem z jego usuwaniem. W wodzie przeznaczonej do spożycia stężenie tego pierwiastka nie może przekraczać 0,05 mg Mn/litr. Co się dzieje, gdy manganu jest więcej? Po czym poznać, że jest go zbyt dużo i jak się go skutecznie pozbyć? Podpowiadamy.

Wysokie stężenie manganu

Gdy w wodzie jest za dużo manganu, ciecz zmienia barwę – na wannie możemy dostrzec brązowe zacieki, a świeżo wyprana odzież ma żółte plamy. Woda ze zbyt dużą ilością tego pierwiastka jest mętna i wyróżnia się nieprzyjemnym smakiem. Może także powodować powstawanie korozji w instalacji wodnej, rurociągach i sprzętach AGD. Jednak przede wszystkim należy podkreślić, że za wysoka zawartość manganu w wodzie jest niebezpieczna dla zdrowia, zwłaszcza dzieci. Na szczęście do dyspozycji mamy różne sposoby usuwania tego pierwiastka z wody.

Urządzenia do oczyszczania wody

Do oczyszczania wody możemy zastosować różne metody, dobrze sprawdzi się utlenianie powietrzem, które jest nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne. Świetne rezultaty przyniesie również usuwanie manganu poprzez wymianę jonową. Podczas procesu likwidowana jest także twardość wody. Pamiętajmy, że niezależnie od tego, jaką metodę wybierzemy, warto postawić na sprawdzone urządzenia, które nie tylko skutecznie usuwają z  wody mangan, ale także cechują się wydajnością i są wyposażone w elektroniczny sterownik, który nadzoruje cykl płukania złoża. Wysokiej klasy urządzenia oferuje ceniona firma Procon z Warszawy, która specjalizuje się w dostarczaniu nowoczesnych urządzeń oczyszczających, zmiękczających i odżelaziających wodę.

Pamiętajmy, że woda pitna powinna spełniać ściśle określony normy – tylko wówczas jest bezpieczna dla nas i naszych bliskich. Dlatego stale kontrolujmy jej stan – zwracajmy uwagę na jej smak, zapach i barwę. Usuwanie manganu z wody jest skuteczne, dzięki nowoczesnym urządzeniom oczyszczającym. Jeżeli zastanawiamy się, jaki sposób usuwania tego pierwiastka będzie najlepszy, skontaktujmy się z zaufanymi specjalistami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas