Artykuł sponsorowany Usuwanie kamienia nazębnego

Usuwanie kamienia nazębnego

Kamień nazębny to zwapniała płytka nazębna w postaci mocno przylegającego do zębów osadu. Niestety jest to miejsce rozwoju próchnicy. Kamień nazębny również nie wygląda estetycznie, co można zauważyć u palaczy i osób spożywających dużą ilość kawy. Osad po kilku latach bez usunięcia może stać się silnie brązowy. Kamień przy tym powoduje podrażnienia i krwawienie dziąseł i może przyczynić się do poważnych chorób przyzębia. Jak zatem się go pozbyć?

Skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy

Usuwanie kamienia nazębnego odbywa się w procesie skalingu. Może on być zarówno przeprowadzany w przypadku osadu powyżej linii dziąseł, czyli tego w obrębie kory zęba, jak i może być wykonany poniżej linii dziąseł, czyli w obrębie kieszonek dziąsłowych oraz korzeni zębowych.

Na czym zaś polega skaling? Kiedyś stosowano do usuwania kamienia nazębnego specjalnych ręcznych skalerów, dzisiaj technologia umożliwia wykonywanie zabiegu przy użyciu innowacyjnych urządzeń ultradźwiękowych oraz powietrznych. Odpowiadają one za rozbicie złogów, które odczepiają się od szkliwa i w ten sposób zostają usunięte. Skaling jest przy tym bezbolesny, nie powoduje żadnego dyskomfortu i co ważne jest w 100% bezinwazyjny. Warto jednak by był on przeprowadzany również z wykorzystaniem drugiej metody – piaskowania. Polega ona na usuwaniu płytki nazębnej poprzez użycie wody ze specjalnymi drobinkami piasku wyzwalanymi pod ciśnieniem.

Nie tylko skaling – fluoryzacja i lakierowanie

Skaling to zabieg, który należy powtarzać regularnie, najlepiej dwa razy w roku. Podkreślić jednak trzeba, że po nim rekomenduje się przeprowadzać dodatkowe i błyskawiczne zabiegi zabezpieczające. Istotna jest zatem fluoryzacja, która na długo chroni zęby przed kamieniem nazębnym. Podobnie jest z lakierowaniem, które nadaje zębom również blasku i uczucia idealnej gładkości.

Oprócz tego warto prosić stomatologów o pomoc w doborze dobrej szczoteczki do zębów. W dużej mierze dobrane włosie szczoteczki i rodzaj pasty do zębów wpływa na to, czy w warunkach domowych z powodzeniem usuniemy związki, z których powstaje płytka nazębna.

Dlaczego usuwanie kamienia nazębnego jest tak ważne?

Kamień nazębny to nie tylko twardy i zmineralizowany osad. Przede wszystkim to połączenie bakterii, resztek rozkładającego się pokarmu, substancji zawartych w ślinie, a także wysokiego stężenia wapnia i fosforu. Wpływa on zatem na stan uzębienia i występowanie chorób zębów i przyzębia. To kamień nazębny może być przyczyną próchnicy, nadwrażliwości dziąseł, przykrego zapachu z ust, a nawet parodontozy. Jego bagatelizowanie prowadzi zatem do nieodwracalnych strat i późniejszego drogiego leczenia. Usuwanie kamienia jest zaś tanie i bardzo skuteczne. Osoby ze znacznymi przebarwieniami po wizycie w gabinecie stomatologicznym mogą cieszyć się jaśniejszym kolorem szkliwa oraz jego idealną gładkością.

Gdzie zatem udać się na skaling, piaskowanie, fluoryzację oraz lakierowanie? Polecane są GABINETY LEKARSKIE WOŁOWIEC, gdzie stomatolodzy zachęcają pacjentów nie tylko do leczenia zębów, ale też ich ważnej profilaktyki. Dbanie o zęby pozwala zabezpieczyć się przed koniecznością nielubianego przez wielu borowania. Warto też wiedzieć, że skaling wykonywany jest przed wieloma zabiegami stomatologii zachowawczej czy estetycznej. Może być przeprowadzany przy leczeniu kanałowym zęba oraz przy wybielaniu. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas