Artykuł sponsorowany Terapia blizny u fizjoterapeuty – dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Terapia blizny u fizjoterapeuty – dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Blizny są widoczną pamiątką po interwencji chirurgicznej lub innym uszkodzeniu skóry. Ich wygląd zależy od przyczyny powstania, lokalizacji na ciele, czasu gojenia oraz indywidualnych skłonności organizmu do bliznowacenia. Należy pamiętać, że blizna to nie tylko defekt kosmetyczny. Stanowi ona poważne ograniczenie dla ruchomości tkanek miękkich, co może powodować duży dyskomfort, a nawet ból. Jak sobie pomóc?

Jakie objawy towarzyszą powstawaniu blizn?

Wśród głównych objawów związanych z powstawaniem blizn specjaliści wymieniają -miedzy innymi- dolegliwości bólowe. Związane są one z wrastaniem blizny w tkankę mięśniową i powięziową, co powoduje naciąganie włókien kolagenowych. Pacjenci bardzo często skarżą się również na przykurcze mięśniowe, które spowodowane są ograniczeniem ruchomości przez zrosty na różnych poziomach tkanek. Wszystko to może mieć wpływ na trudności z zachowaniem prawidłowej postawy ciała. Pacjent stara się chronić obolały obszar, przez co nieświadomie przyjmuje złą pozycję, która z czasem się utrwala. Do innych symptomów zaliczyć można także zaburzenia propriocepcji i biomechaniki obszaru ciała, gdzie pojawiła się blizna.


Jak wygląda terapia blizny w gabinecie fizjoterapeuty?

Jak informuje specjalista z Gabinetu Fizjoterapii i Naturoterapii „Nina” – terapia blizny- na samym początku- obejmuje tkanki sąsiadujące. Fizjoterapeuta stosuje techniki, które mają na celu zabezpieczyć gojącą się ranę przed rozejściem się jej brzegów. Dopiero po zakończeniu procesu gojenia, możliwa jest praca z samą blizną. Zazwyczaj zajmuje to do 3-4 tygodni. Po tym czasie specjalista mobilizuje bliznę w kierunkach ograniczonych, co sprawia, że staje się ona bardziej elastyczna i lepiej ukrwiona. Działania tego typu ograniczają także ryzyko tworzenia się zrostów. Często stosowaną metodą jest również poizometryczna relaksacja mięśni, dzięki której możliwe jest zwiększenie ruchomości tkanek oraz redukcja dolegliwości bólowych.  Fizjoterapeuta zajmuje się także masażem blizny, co także zmniejsza dyskomfort pacjenta, związany z jej posiadaniem. Z kolei techniki takie jak suche igłowanie i kinesiotaping odpowiadają za poprawę kolorytu i ogólnego wyglądu szramy.

Odpowiednia terapia jest tak samo ważna w przypadku blizn świeżych, jak i starych. Doświadczony fizjoterapeuta oceni zmianę i zaproponuje najlepsze techniki terapeutyczne dopasowane do indywidualnego przypadku. Możemy być pewni, że korzystając z usług profesjonalisty, nasz komfort życia ulegnie znacznej poprawie, a wykonywanie codziennych czynności, przestanie sprawiać trudność. Nie warto zwlekać, należy jak najszybciej odwiedzić gabinet fizjoterapeutyczny.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas