Artykuł sponsorowany Szkolenia z zapobiegania odleżynom prowadzone przez pielęgniarkę I. Woroniecką

Szkolenia z zapobiegania odleżynom prowadzone przez pielęgniarkę I. Woroniecką

Zapobieganie odleżynom jest niezwykle ważne dla przewlekle chorych mających problemy z poruszaniem się. Na powstawanie ran narażone są osoby stale lub długo leżące w łóżku oraz codziennie korzystające z wózków inwalidzkich. Leczenie bolesnych dolegliwości jest trudne, dlatego trzeba chronić przed nimi pacjentów. Bliscy chorych dowiedzą się jak to robić ze szkoleń prowadzonych przez pielęgniarkę Iwonę Woroniecką.  

Czym są odleżyny?

Osoby całkowicie lub częściowo unieruchomione potrzebują szczególnej formy pielęgnacji. Bez niej chorzy długo leżący lub siedzący w jednej pozycji są narażeni na bolesne i trudne do wyeliminowania dolegliwości. Są nimi odleżyny, czyli martwica tkanek powstająca w wyniku zaburzeń ukrwienia. Na rozwój rumieni i ran wpływa stały nacisk na naczynia krwionośne wywołujący miejscowe niedokrwienie. U pacjentów leżących odleżyny najczęściej pojawiają się na:

  • piętach i pośladkach,
  • łopatkach i wzdłuż kręgosłupa,
  • łokciach i kostkach nóg.

Jak wskazuje Iwona Woroniecka oferująca Domowe Wizyty Pielęgniarskie, odleżyny u osób korzystających z wózków dotykają innych części ciała. Atakują kości ogonowe, miejsca pod kolanami i przy guzach kulszowych.

Profilaktyka lepsza niż leczenie odleżyn

Pacjentami unieruchomionym częściowo lub całkowicie może zająć się pielęgniarka domowa z dojazdem. Mimo tego bliscy powinni wiedzieć, że jest pięć stopni powstawania odleżyn. Od niewielkiego, blednącego rumienia po martwicę dotykającą kości. Czasem też domownicy sami zajmują się chorymi. Do nich skierowane są szkolenia z zakresu higieny przeciwodleżynowej. Prowadzi je warszawska specjalistka świadcząca także usługi pielęgniarskie takie jak zastrzyki i zakładanie kroplówek. Iwona Woroniecka wskazuje, że pierwszą z czynności zapobiegających niedokrwieniu są częste zmiany pozycji pacjenta. Robi się to, co godzinę pamiętając by nie powtarzać cały czas tego samego ułożenia. Do tego na łóżku musi znajdować się materac przeciwodleżynowy.

O powstawaniu odleżyn w dużym stopniu decyduje stopień unieruchomienia chorego i jego waga. Nie można dopuszczać ani do niedożywienia ani do nadwagi. Ważna jest, więc odpowiednia dieta, bogata w białko, witaminy A, C, E, cynk i krzem. Osoby leżące powinny przyjmować 30-35 kcal na kilogram masy ciała. Ostatnią formę zapobiegania odleżynom opisuje prywatna pielęgniarka z dużym doświadczeniem:

- Higiena przeciwodleżynowa to też codzienna pielęgnacja skóry chorych. Dokładne mycie specjalnymi preparatami, suszenie oraz natłuszczanie skóry olejkami zwiększającymi jej elastyczność i wspomagającymi krążenie.
Nie można zapominać zachęcaniu chorego do wykonywania prostych ćwiczeń. Cenne są też delikatne masaże i uklepywania miejsc narażonych na odleżyny.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas