Materiał Partnera Skuteczna detoksykacja. Jak uwolnić organizm z toksyn?

Skuteczna detoksykacja. Jak uwolnić organizm z toksyn?

Ilość substancji szkodliwych, z którymi mamy kontakt na co dzień jest ogromna. Zanieczyszczenie powietrza, spaliny samochodowe, a także stres i dodatki do żywności. Substancje te wpływają na funkcjonowanie organizmu i mogą przyczyniać się do powstawania nieprzyjemnych dolegliwości tj. bóle głowy, senność, problemy ze snem czy ciągłe zmęczenie. Jak wspomóc organizm w walce z wrogiem, jednocześnie go nie osłabiając? Odpowiedź w poniższym artykule.

Skąd się biorą toksyny?

Życie w dzisiejszych czasach jest pełne stresu, pośpiechu, hałasu oraz nadmiaru informacji. Rozwój przemysłu i urbanizacja przyczyniają się do stopniowej degradacji środowiska. Ilość otaczającej natury i niezabudowanych terenów zmniejszyła się do minimum, zaś ilość szkodliwych substancji zawartych w powietrzu niepokojąco wzrosła. Zwiększający się ruch uliczny, spaliny samochodowe, niewłaściwe ogrzewanie domów, dym papierosowy przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska oraz wpływają na powstanie smogu. Spożywane produkty pełne są dodatków do żywności, metali ciężkich, pozostałości pestycydów oraz zanieczyszczeń przenikających z powietrza. Niewłaściwa dieta, chroniczny stres, leki oraz stosowane używki, także oddziałują na zdrowie oraz samopoczucie.

Detoksykacyjne umiejętności organizmu

Organizm musi mierzyć się z nie lada wyzwaniem, aby zneutralizować wszystkie wnikające do jego wnętrza substancje. Odpowiedzialne są za to wątroba, nerki, skóra, płuca oraz układ trawienny. Nadrzędną rolę odgrywa wątroba, która jest głównym narządem odpowiedzialnym za detoksykację organizmu. Przekształca substancje toksyczne tj. leki czy alkohol w substancje bezpieczne dla organizmu, które następnie z łatwością można usunąć. Zbyt duża ilość tych substancji wewnątrz organizmu, może nadmiernie obciążać narządy wewnętrzne i pogarszać ich funkcjonowanie. Skutkować to może chronicznym zmęczeniem, nawracającymi bólami głowy, pogorszeniem pamięci, problemami skórnymi, brakiem energii oraz nieprawidłowym snem. Jeśli, któreś z wyżej wymienionych objawów  zostały zaobserwowane, warto wspomóc organizm w walce z toksynami i zastosować tzw. detoks.

Specjalista z NZOZ Medykan w Jastrzębiu Zdroju radzi: Decyzja o rozpoczęciu detoksykacji powinna zostać skonsultowana z lekarzem, a następnie być przez niego kontrolowana przez cały okres trwania oczyszczania. Podczas wizyty należy wykonać odpowiednie badania biochemiczne, aby wykluczyć choroby, które mogą stanowić przeciwwskazanie do rozpoczęcia detoksu m.in. cukrzyca i choroby tarczycy. Z detoksu powinny również zrezygnować kobiety w ciąży, w okresie laktacji, a także dzieci i młodzież.

Kilkudniowe głodówki mogą prowadzić do osłabienia organizmu, wzmożonej podatności na choroby oraz zwiększać ryzyko zachorowania. Stosowanie restrykcyjnych diet może prowadzić do powstania niedoborów pokarmowych. Może to przynieść odwrotny skutek od zamierzonego i prowadzić do rozwoju licznych chorób.

Elementy zdrowego detoksu

Zamiast więc rozpoczynać kuracje oczyszczające na własną rękę i niepotrzebnie obciążać organizm, warto skupić się na podstawach. Najbezpieczniejszym sposobem wzmacniania organizmu jest prawidłowe żywienie. Pierwszą zasadą zdrowej diety jest wykluczenie produktów nisko odżywczych oraz tych obciążających układ pokarmowy.  Warto zrezygnować z produktów wysoko przetworzonych, fast-foodów, słodyczy, czerwonego mięsa, a także alkoholu i zastąpić je dużą ilością warzyw oraz owoców. Produkty te stanowią źródło substancji pozytywnie wpływających na zdrowie człowieka: witamin, składników mineralnych, przeciwutleniaczy oraz błonnika, który wspomaga proces oczyszczania organizmu z toksyn oraz metali ciężkich.

Istotną kwestią w czasie detoksu jest również odpowiednie nawodnienie. Woda jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania składników odżywczych oraz wydalania produktów metabolizmu i toksyn. Warto także spożywać zieloną herbatę pełną antyoksydantów, wspomagającą walkę z wolnymi rodnikami. Niedostateczne spożycie płynów może prowadzić do pogorszenia nastroju, koncentracji, pojawienia się uczucia osłabienia, bólów głowy czy senności. Dlatego, należy pamiętać o regularnym ich uzupełnianiu i wypijaniu około 2 litrów płynów w ciągu dnia.

Ważnym elementem wspomagającym detoksykację organizmu jest aktywność fizyczna. Przyspiesza ona metabolizm, wspomaga krążenie krwi oraz przyspiesza wydalanie toksyn wraz z potem i wydychanym powietrzem. Wraz z rozpoczęciem ćwiczeń, swoją pracę rozpoczyna również układ limfatyczny, transportujący zbędne produkty przemiany materii do węzłów chłonnych, gdzie ulegają one zniszczeniu. Ponadto, porządna dawka ruchu pozytywnie wpływa na układ nerwowy, prowadzi do wydzielania hormonów szczęścia, dzięki czemu poprawia się ogólne samopoczucie, a także otrzymuje się zastrzyk dodatkowej energii.

Kolejnym sposobem na walkę z toksynami może być wizyta w saunie. Podczas pocenia, usuwane są toksyczne metabolity z organizmu, zaś wysoka temperatura pobudza układ immunologiczny i wpływa na wzmocnienie odporności. Ponadto, stanowi idealny sposób relaksu po męczącym dniu lub ciężkim treningu. Należy pamiętać, że przeciwwskazaniem do korzystania z niej jest ciąża, nowotwory oraz choroby układu sercowo-naczyniowego.

Racjonalne żywienie

Na koniec warto zaznaczyć, że tylko długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych, unikanie produktów wysoko przetworzonych oraz regularne spożywanie warzyw i owoców może wspomóc organizm w czasie detoksykacji i wpłynąć na długotrwałą poprawę zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Nieodpowiedzialne działania na własną rękę mogą przynieść szybkie efekty, jednak na dłuższą metę mogą być szkodliwe i przynieść odwrotny efekt od planowanego. Dlatego warto kierować się racjonalnymi zasadami prawidłowego żywienia czyli spożywać jak najwięcej produktów naturalnych, różnokolorowych oraz nieprzetworzonych, przy okazji popijając to szklanką  wody mineralnej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas