Materiał Partnera Skąd bierze się kamień nazębny i jakie są powody jego powstawania?

Skąd bierze się kamień nazębny i jakie są powody jego powstawania?

Kamień nazębny jest problemem, z którym boryka się naprawdę wiele osób. Często zastanawiamy się nad tym, skąd ten kamień w ogóle się bierze i dlaczego powstaje. Kamień nazębny pojawia się najczęściej pod i nad dziąsłami oraz stanowi środowisko dla rozwijających się bakterii. Skutkiem gromadzenia się tego twardego osadu, mogą być choroby dziąseł. Dowiedz się, dlaczego powstaje kamień nazębny i skąd się bierze.

Przyczyny powstawania kamienia nazębnego

Kamień nazębny jest twardym osadem o stosunkowo ciemnym zabarwieniu. Może prowadzić do stopniowego obniżania się i odsłaniania szyjek zębowych, a nawet ich wypadania. Kamień nazębny tworzy się przede wszystkim z bakterii oraz węglowodanów, które dostarczamy naszemu organizmowi w postaci pożywienia. Jego powstawaniu sprzyja niewłaściwa higiena jamy ustnej, czyli niedokładne mycie zębów bądź ich nie mycie. Do powstawania kamienia nazębnego przyczynia się również picie dużych ilości kawy i herbaty, a także palenie tytoniu. Jeśli kamień nazębny nie jest regularnie usuwany, może nieść za sobą wiele, nieprzyjemnych skutków. Jeśli borykamy się z tym problemem, powinniśmy wybrać się do odpowiedniej przychodni stomatologicznej, np. Marciniecki Mirosław Prywatny Gabinet Stomatologiczny, w której ofercie możemy znaleźć m.in. usuwanie kamienia nazębnego.

Jak zapobiegać kamieniowi nazębnemu?

Każdy, kto miał kiedykolwiek kamień nazębny, nie chciałby przeżywać tego drugi raz. Najważniejsze w zapobieganiu kamieniowi nazębnemu jest prowadzenie prawidłowej, codziennej higieny jamy ustnej. Powinna ona polegać nie tylko na dokładnym szczotkowaniu powierzchni zębów, ale także na ich regularnym nitkowaniu, które dokładnie oczyszcza powierzchnie styczne, które są niemożliwe do oczyszczenia podczas szczotkowania. Bardzo pomocne mogą być współczesne urządzenia takie jak irygatory oraz szczoteczki elektryczne i soniczne. Korzystne jest również stosowanie płukanek do zębów po jedzeniu posiłków, kiedy umycie zębów nie jest możliwe.

Usuwanie kamienia nazębnego

Usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym profesjonalnie określa się mianem skalingu. Wyróżnia się jego dwa rodzaje: skaling naddziąsłowy, który polega na usunięciu osadu z powierzchni korony zęba, a także skaling poddziąsłowy, którego celem jest usunięcie kamienia odkładającego się pod powierzchnią dziąseł. Usunąć kamień nazębny można za pomocą skalera laserowego, ultradźwiękowego, wierteł typu frez, fal dźwiękowych czy specjalnych roztworów chemicznych, rozpuszczających osad. Dobór odpowiedniej metody jest uzależniony oczywiście od stanu zdrowia pacjenta, oczekiwań oraz zasobności portfela.

Opracowanie:

Marciniecki Mirosław Prywatny Gabinet Stomatologiczny

Zegrze Północne , płk. Drewnowskiego 1

  • tel. 602 581 840

Podziel się