Materiał Partnera Skąd bierze się kac po alkoholu?

Skąd bierze się kac po alkoholu?

Kac... To słowo z pewnością doskonale znane jest każdemu, kto choć raz przesadził z nadmiarem wypitego alkoholu. Po dobrej imprezie następuje dzień kolejny, w którym odczuwać możemy ból i zawroty głowy, bóle mięśni, mdłości i nadmierne pragnienie. Jednak skąd bierze się kac po alkoholu i dlaczego czasem nie odczuwamy go w ogóle, a w innych przypadkach jest nadmiernie dokuczliwy?

Co dzieje się w naszym organizmie po wypiciu alkoholu?

Aby zrozumieć, czym jest kac oraz skąd bierze się właśnie po wypiciu alkoholu, należy prześledzić dokładną drogę alkoholu etylowego po tym, jak zostanie wprowadzony do naszego organizmu. Alkohol wchłania się w niewielkim stopniu przez błonę śluzową jamy ustnej i przełyku. W większym stopniu przenika do organizmu przez jelito cienkie – to tam dociera do naczyń krwionośnych, a następnie transportowany jest dalej, do wątroby. Organ ten ma za zadanie metabolizowanie alkoholu etylowego. Również płuca oraz nerki próbują wydalić alkohol z organizmu, dlatego wyczuwalny jest on w wydychanym powietrzu, a pęcherz daje o sobie znać częściej niż normalnie.

Efektem rozpadu alkoholu w wątrobie jest aldehyd octowy, który jest substancją znacznie groźniejszą niż sam alkohol. To on odpowiada za późniejsze problemy z wątrobą, które rozwijają się u osób nadmiernie spożywających alkohol. Aldehyd octowy jest również odpowiedzialny za kaca – to nie sam alkohol nam szkodzi, ale to, co z niego pozostaje po zmetabolizowaniu go przez wątrobę.

Objawy kaca. Jak się leczyć?

Każdemu, kto choć raz miał kaca, z pewnością nie trzeba tłumaczyć, w jaki sposób się objawia. Szczęśliwcy, którzy kaca nigdy nie mieli, mogą sobie wyobrazić, co znaczy obniżone samopoczucie, ból głowy, osłabienie, senność, nadmierne pragnienie, nudności, dreszcze, kołatanie serca, mdłości, często również biegunka, kłopoty z koncentracją oraz światłowstręt... i to jednocześnie. To najczęściej pojawiające się objawy kaca, choć mogą występować również inne.

Niestety organizm potrzebuje nawet doby, by dojść do siebie. Proces wydalania szkodliwych substancji z organizmu można przyspieszyć, pijąc dużo wody, odpoczywając lub korzystając z pomocy specjalistów, którzy zaaplikują nam elektrolity, glukozę, wapń oraz inne mikroelementy w odpowiednich dawkach, które wspomogą organizm podczas odtruwania. Kompleksową pomoc w leczeniu kaca na terenie Warszawy oraz miast i wsi środkowej Polski oferuje prywatny ośrodek leczenia uzależnień Detoks500. W sytuacji, kiedy kac nas przerośnie, pomoc specjalistów będzie z pewnością nieoceniona.


Czy zawsze po wypiciu alkoholu pojawia się kac?

Okazuje się, że nie każdy z nas jest podatny na pojawienie się kaca. Wiele zależy od wieku, tolerancji na alkohol, ilości spożytej substancji, a także czynników genetycznych oraz wielu innych aspektów. Jednak niezależnie od tego, czy kaca mamy, czy też nie, nasz organizm po wypiciu alkoholu przechodzi ciężkie chwile i robi wszystko, aby jak najszybciej się go pozbyć.

Najlepiej nie pić alkoholu w ogóle, ale rozumiemy, że są okazje, które wymagają świętowania z kieliszkiem. Dlatego pamiętajmy, aby podczas picia nawadniać organizm (na wydalenie alkoholu zawartego w 250 ml wina organizm musi przeznaczyć aż 500 ml wody), nie łączyć różnych rodzajów alkoholu oraz oczywiście nie przesadzać z jego ilością. Dzięki temu nawet jeśli następnego dnia pojawi się kac, z pewnością będzie on znacznie mniej dokuczliwy.

Podziel się