Materiał Partnera Rodzaje strzykawek

Rodzaje strzykawek

Strzykawka to narzędzie które stosowane jest w inżynierii, gotowaniu oraz przede wszystkim w medycynie, do wstrzykiwania i usuwania różnego rodzaju cieczy bądź gazów, za pomocą ciśnienia tłoka. Strzykawki medyczne są używane do wstrzykiwań, punkcji diagnostycznych bądź też ssania treści patologicznych z wnęk ciała człowieka. Jakie wyróżniamy rodzaje strzykawek? Dowiedz się!

Strzykawki insulinowe

Są specjalne strzykawki, które służą do wprowadzania insuliny do ciała osoby chorej. Objętość tego typu strzykawki wynosi 1 ml. Posiada ona cienką oraz krótką igłę, która sprawia, że lek ten jest całkowicie bezbolesny. Jest to niezwykle ważne dla pacjentów, ponieważ musimy być często podawany. Strzykawki insuliny oznaczone są nie tylko w mililitrach, ale także w ED. Strzykawki te mają także specjalny kształt tłoka, a to zapewnia maksymalną dokładność przy podawaniu danego leku.

Strzykawki Janette

Strzykawki Janet są największymi strzykawkami wśród wszystkich rodzajów, ponieważ ich pojemność wynosi 150 ml. Tego typu strzykawka najczęściej stosowana jest do mycia wnęk ludzkiego ciała bądź też do ssania cieczy, jednak zdarza się wykorzystywać ją do innych celów, np ustawiania enem. eśli potrzebujemy i chcemy zakupić strzykawkę, powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnej firmy, takie jak np. Amadex Sp. z o.o., która w swojej ofercie posiada m.in. strzykawki Janette.

Samonapędzające się strzykawki

Jest to rodzaj jednorazowych strzykawek, które zaprojektowane zostały specjalnie dla regularnych programów immunizacji na dużą skalę populacji bądź w przypadku innych iniekcji w dużych ilościach. Strzykawki te cechują się przede wszystkim tym, że ich wielokrotne użycie nie jest możliwe, wręcz wyeliminowane mechanicznie. Samonapędzające się strzykawki zostały tak zaprojektowane, że po pierwszym użyciu tłok jest zablokowany, w wyniku czego strzykawka może zostać tylko wyrzucona. Strzykawki te cieszą się największą popularnością, wśród wszystkich tych strzykawek, które mogą zostać użyte tylko raz.

Strzykawki wielokrotnego użytku

Wbrew pozorom, istnieją strzykawki, które możemy użyć więcej niż tylko raz. Są one bezpieczne. Strzykawkami wielokrotnego użytku między innymi są: pióro strzykawki i strzykawki do wózka. Tymi pierwszymi są strzykawki, z których pomocą wstrzykujemy osobom chorym insulinę do organizmu. Nazwa ta, wzięła się z powodu podobieństwa do pióra. Strzykawki te różnią się od strzykawek insuliny tym, że pióro strzykawki mają cieńszą igłę. Strzykawki do wózka stosowane są w stomatologii, ponieważ za ich pomocą wstrzykuje się znieczulenie w leczeniu zębów. Chyba każdy miał już do czynienia z tego typu strzykawką. Czasami również używamy jej do podawania innych leków.

Opracowanie:

Amadex Sp. z o.o.

Lublin , Godebskiego 11 lok. 10

Podziel się