Artykuł sponsorowany Rodzaje soczewek okularowych – czym są soczewki dwuogniskowe?

Rodzaje soczewek okularowych – czym są soczewki dwuogniskowe?

Okulary lub soczewki kontaktowe powinny być odpowiednio dobrane do naszej wady wzroku, budowy gałki ocznej oraz trybu życia. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soczewek, a także możliwość dostosowania ich właściwości do naszych potrzeb za pomocą zastosowania odpowiednich powłok. Zobacz, jakie szkła będą najodpowiedniejsze dla Ciebie oraz gdzie możesz to sprawdzić.

Jednoogniskowe, dwuogniskowe – czym różnią się te rodzaje soczewek?

Najpopularniejszymi rodzajami soczewek okularowych są soczewki jedno- i dwuogniskowe. Soczewki jednoogniskowe to, najprościej mówiąc, soczewki o stałej mocy na całej powierzchni. Są one najpopularniejszym wyborem i stosuje się je do prostych wad wzroku typu:

  • myopia – krótkowzroczność,
  • hypermetropia – nadwzroczność,
  • astygmatyzm.

Soczewki jednoogniskowe podzielić możemy na dwa typy: sferyczne oraz asferyczne. Pierwszy rodzaj może być stosowany do każdego typu wady wzroku, natomiast soczewki asferyczne znajdują zastosowanie u osób z wysoką wadą wzroku. Wyróżniają się one kształtek – są bardziej płaskie i estetyczne.

Soczewki dwuogniskowe to natomiast soczewki stosowane u osób, które za pomocą jednej pary okularów chciałyby korygować dwie wady wzroku. Pozwalają na jednoczesne ostre widzenie dali oraz bliży – np. czytanie książek. Soczewka dwuogniskowa podzielona jest na dwa fragmenty – gdy patrzymy na środek, pozwala na wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się daleko, natomiast jej dolny fragment przeznaczony jest do parzenia na przedmioty z bliska. Segment do bliży może mieć różną moc i wielkość – te największe doskonale sprawdzają się u osób wykonujących precyzyjne prace – zegarmistrzów, lekarzy, dentystów, mechaników. Dzięki zastosowaniu w okularach soczewek dwuogniskowych nie muszą oni używać dwóch par okularów, w zależności od sytuacji.

Soczewki progresywne – innowacja w dziedzinie soczewek okularowych

Soczewki progresywne zazwyczaj dedykowane są osobom po 40 roku życia, które cierpią na krótkowzroczność, a jednocześnie, przez starzenie się gałki ocznej zaczynają mieć problemy z wyraźnym widzeniem przedmiotów znajdujących się bardzo blisko. Soczewki progresywne działają na podobnej zasadzie co opisane już soczewki dwuogniskowe, z tą różnicą, że posiadają zmienną moc, bez widocznej wtopki charakterystycznej dla okularów dwuogniskowych. Przeznaczone są dla każdej korekcji wzroku i cieszą się ogromną popularnością ze względu na wyjątkową funkcjonalność oraz estetykę.

Powłoki do zadań specjalnych

Poza wyborem odpowiedniego rodzaju soczewek, pasującego do wady wykrytej podczas badania wzroku u lekarza okulisty lub optometrysty, salony optyczne oferują także dostosowanie wybranych szkieł do indywidualnych potrzeb klienta. W salonie Vision Optyk możesz wybrać okulary posiadające powłokę antyrefleksyjną, zwiększająca komfort użytkowania okularów oraz dodatkowo chroniącą wzrok. Dostępne są także różne warianty tych powłok:

  • STAYCLEAN – powłoka łatwoczyszcząca o właściwościach oleofobowych, antystatycznych i superhydrofobowych;
  • STAYCLEAN EXTREME UV – powłoka chroniąca przed niebezpiecznym promieniowaniem UV;
  • STAYCLEAN INVISIBLE – soczewki pozbawione kolorowych refleksów;
  • BLUECARE – powłoka polecana przy pracy z wszelkimi urządzeniami emitującymi światło niebieskie oraz chroniąca przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Dodatkowo dostępne w salonach optycznych są również soczewki z powłoką przeznaczoną do pracy przy komputerze, również w wielu wariantach.

Dbanie o wzrok powinno być naszym priorytetem, dlatego wybór odpowiednich soczewek okularowych oraz indywidualne dobranie niezbędnych powłok jest tak ważne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter