Artykuł sponsorowany Psychoterapia jako pomoc w problemach małżeńskich

Psychoterapia jako pomoc w problemach małżeńskich

Problemy małżeńskie to temat niezwykle obszerny jak zresztą każdy temat dotyczący problemów w relacjach międzyludzkich. Jak to więc możliwe, że istnieje uniwersalne narzędzie, które może nam w nich pomóc? Psychoterapia to stosowanie metod psychologicznych w celu pomocy osobom zmagającym się z różnorodnymi problemami – jest dopasowywana indywidualnie i właśnie dlatego może być skuteczna.

Nowe strony w starym pamiętniku

Niezależnie od tego, jakie problemy w relacjach partnerskich nas spotykają, do wyboru mamy dwie opcje: zakończyć związek i zacząć nowe życie osobno albo starać się naprawić nasze relacje, by dalej tworzyć duet. Mówiąc obrazowo, jeśli coś w życiu idzie nie tak, jak byśmy chcieli, możemy odłożyć na półkę stary pamiętnik lub po prostu go wyrzucić, spróbować o nim zapomnieć i rozpocząć nowy albo próbować zapisywać kolejne strony w naszym „codzienniku”, ale w taki sposób, by w przyszłości chętnie do tych stron wrócić. Jeśli zdecydujemy się na drugi wariant, starych stron z pamiętnika nie należy jednak wyrywać, zaklejać, maskować – trzeba je przeanalizować, przepracować i odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego nie byliśmy z nich zadowoleni.

Terapia małżeńska z punktu widzenia fachowca

Poprzedni akapit to jedynie eteryczny wstęp do tematu terapii małżeńskiej – o jej stronie bardziej technicznej opowiedzą nam specjaliści z gabinetu psychologicznego Carpe Diem ze Szczecina. Terapia małżeńska to rzecz jasna ogólna nazwa terapii dla par, a konkretniej interwencja w życie pary, której celem jest zmiana sposobu funkcjonowania duetu. Terapia małżeńska zmierza do identyfikacji typowych wzorców komunikacyjnych dwojga ludzi i poprawienia ich jakości. Terapia ma na celu wypracowanie właściwych mechanizmów, które służą regulowaniu systemu funkcjonowania związku. Dążymy do tego, by związek mógł zachować równowagę i wciąż funkcjonować mimo urazów, nieporozumień, niezgodności. Psychoterapeuta w terapii dla par pełni rolę swojego rodzaju mediatora i nauczyciela. W jego obecności często znacznie łatwiej nam się otworzyć, ponieważ psychoterapeuta daje nam wskazówki, w jaki sposób to zrobić. Nasze rozmowy w związku nie zawsze są do końca szczere; czasem też pełne są niepotrzebnego napięcia. Terapia dla par uczy partnerów, w jaki sposób te napięcia łagodzić i jak rozwiązywać problemy, by obie strony czuły się przy tym bezpiecznie. Terapia uczy, jak wzmacniać pozytywne więzi i jak unikać niepotrzebnego ich podcinania.

Łatwo jest powiedzieć „Mam cię dosyć”, odwrócić się i wyjść. Znacznie trudniej jest powiedzieć „Mam cię dosyć, bo...” i uzasadnić, skąd w nas niechęć, a później spróbować razem wprowadzić zmiany. Terapia małżeńska właśnie w takich sytuacjach nam pomaga.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter