Artykuł sponsorowany Przychodnia Medan w Jarocinie. Niepełnosprawność a powrót do pracy

Przychodnia Medan w Jarocinie. Niepełnosprawność a powrót do pracy

Wiele osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności pragnie pracować. O tym, czy jest to możliwe, decyduje rodzaj schorzenia i stopień niepełnosprawności. Nie bez znaczenia jest również opinia lekarza medycyny pracy, który po zapoznaniu się z warunkami szkodliwymi w środowisku pracy i dokładnym przebadaniu pacjenta, wydaje stosowne orzeczenie. Przychodnia Medan w Jarocinie chętnie współpracuje z firmami, które zatrudniają osoby niepełnosprawne. Placówka oferuje kompleksowe badania profilaktyczne – wstępne, okresowe i kontrolne.

Kto może uzyskać status osoby niepełnosprawnej?

Za osobę niepełnosprawną uznaje się pacjenta, którego stan fizyczny, psychiczny lub umysłowy, trwale lub tymczasowo utrudnia, ogranicza bądź uniemożliwia wykonywanie pracy zawodowej. O niepełnosprawności orzekają miejskie lub powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności lub wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności, w przypadku gdy pacjent zaskarżył decyzję zespołu miejskiego/powiatowego. Wydane przez wymienione wyżej instytucje orzeczenie może informować:

  • o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności (znaczny, umiarkowany, lekki),

  • całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy,

  • niepełnosprawności przed ukończeniem 16 roku życia.

Jak informuje lekarz medycyny pracy z przychodni Medan – orzeczenie całkowitej niezdolności do pracy wyklucza podjęcie jakiejkolwiek aktywności zawodowej.

Ile godzin dziennie może pracować osoba niepełnosprawna?

Do pracy najczęściej przyjmowane są osoby o lekkim lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. W przypadku tej pierwszej grupy, czas pracy nie może przekroczyć 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. W przypadku tej drugiej – 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo. Osoba niepełnosprawna, która jest przyjmowana do pracy na podstawie umowy o pracę, musi wykonać wstępne badania profilaktyczne. To standardowa procedura wśród wszystkich osób starających się o zatrudnienie na etacie. Rodzaj badań profilaktycznych ustala lekarz medycyny pracy na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Dokument ten musi zawierać dokładnie opisane czynniki szkodliwe i uciążliwe występujące w danym środowisku pracy. W razie potrzeby lekarz medycyny pracy może skierować pacjenta, również tego posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności, na badania dodatkowe. W przychodni Medan w Jarocinie przyjmują specjaliści z różnych dziedzin medycyny. Można tu odbyć konsultację neurologiczną, laryngologiczną, okulistyczną, kardiologiczną i psychologiczną. Jeśli stan zdrowia pacjenta nie wzbudzi żadnych zastrzeżeń, otrzyma on zaświadczenie o zdolności do pracy mimo stwierdzonej niepełnosprawności.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas