Artykuł sponsorowany Prywatny Gabinet Stomatologiczny Okal-Dent – stomatologia zachowawcza

Prywatny Gabinet Stomatologiczny Okal-Dent – stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza, nazywana także ogólną, obejmuje wszelkie zabiegi, które wiążą się z profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem różnego rodzaju ubytków. Głównym celem tej dziedziny stomatologii jest utrzymanie dobrego stanu zębów przez lata oraz ich estetycznego wyglądu. W gabinetach stomatologicznych takich jak Okal-Dent w Żmigrodzie znajdziemy usługi stomatologii zachowawczej. Kiedy warto udać się do dentysty?

Co to jest stomatologia zachowawcza?

Zajmuje się ona wzmacnianiem zębów i zachowaniem ich żywotności. Podstawą stomatologii ogólnej są regularne wizyty kontrolne (najlepiej co pół roku) oraz prawidłowa codzienna higiena jamy ustnej. Określenie stomatologia zachowawcza odnosi się wyłącznie do leczenia osób dorosłych. Analogiczny dział medycyny w przypadku dzieci nazywa się pedodoncją.

Składa się na nią zakres zabiegów, których celem jest profilaktyka chorób zębów, a także leczenie próchnicy, w tym między innymi:

 • plombowanie, czyli wypełnianie ubytków,

 • usuwanie kamienia nazębnego,

 • piaskowanie,

 • lakowanie,

 • lakierowanie,

 • leczenie nadwrażliwości zębów,

 • leczenie kanałowe.

Efektem zbyt późnego podjęcia leczenia mogą być poważne ubytki oraz stany zapalne, a w konsekwencji ekstrakcja. Leczenie zachowawcze jak wskazuje nazwa, ma na celu zachowanie zęba, a więc uratowanie go przed usunięciem.

Kiedy należy udać się do stomatologa?

Regularne wizyty u dentysty powinny być na stałe wpisane w kalendarz każdego z nas. Pozwalają one zapobiegać rozwoju próchnicy oraz na szybką reakcję w razie jakichkolwiek niepokojących objawów. Nie ulega wątpliwości, że w przypadku chorób zębów zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Z tego właśnie względu lekarze dentyści zalecają co najmniej dwie wizyty kontrolne w trakcie roku. Ponadto należy dbać regularną higienizację zębów w gabinecie dentystycznym, ponieważ nawet dokładne mycie i nitkowanie zębów nie daje gwarancji usunięcia osadu i kamienia, który odkłada się na zębach.

Ponadto powinniśmy udać się niezwłocznie do stomatologa, jeżeli:

 • doszło do ukruszenia lub złamania zęba w wyniku urazu mechanicznego,

 • wypadnięcia starej plomby,

 • skarżymy się na ból zęba,

 • zauważymy zaczerwienienie dziąseł lub krwawią w trakcie mycia zębów.

Gabinety dentystyczne takie jak Okal-Dent oferują pełną opiekę lekarską nad uzębieniem. Wyposażone są w sprzęt i aparaturę, które umożliwiają podjęcie właściwych kroków w każdym przypadku. Przystosowane są również do dzieci, organizują dla nich wizyty adaptacyjne, dzięki którym zachęcają je do regularnych wizyt u dentysty.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas