Artykuł sponsorowany PRP - leczenie osoczem bogatopłytkowym

PRP - leczenie osoczem bogatopłytkowym

PRP to skrót od angielskiego Planet Rich Plasma, oznaczającego osocze bogatopłytkowe. Terapia PRP stosowana jest przy leczeniu urazów sportowych oraz chorób ortopedycznych, ze względu na jego szybkie i skuteczne działanie w zmniejszaniu dolegliwości bólowych oraz bezpieczeństwo tego zabiegu. Zobacz, na czym dokładnie polega leczenie PRP i w jakich jednostkach chorobowych się je stosuje.

Na czym polega leczenie PRP

Osocze bogatopłytkowe stosowane jest jako wspomaganie i przyspieszenie procesu gojenia w zabiegach ortopedycznych. PRP uzyskiwane jest z krwi żylnej pacjenta. Krew taka jest odwirowywana i zagęszczana w celu zwiększenia stężenia płytek w krwi obwodowej. Płytki te następnie są aktywowane (za pomocą trombiny lub wapnia), a powstały płyn jest  podawany Pacjentowi w postaci zastrzyku w miejsce naderwanej lub zmienionej strukturalnie tkanki, co powoduje wzmożony proces naprawczy.

Kiedy stosujemy PRP

Terapię PRP stosuje się w leczeniu łagodnej i umiarkowanej postaci choroby zwyrodnieniowej stawów. Łagodzi typowe objawy wczesnego stadium choroby zwyrodnieniowej stawów, czyli ból i poranną sztywność w stawie, a także  późniejsze objawy choroby, takie jak dolegliwości bólowe po dłuższym braku aktywności.  Badania dowiodły, że objawy te wynikają ze zużycia i uszkodzenia chrząstki stawowej, natomiast zastosowanie terapii osoczem bogatopłytkowym daje osobom chorym szansę na szybszy powrót do aktywności.

Leczenie PRP stosuje się również w przypadku urazów sportowych, takich jak:

  • zerwanie więzadła,
  • zapalenie i uszkodzenie ścięgien,
  • zapalenie i zwyrodnienie stawów,
  • uszkodzenie i ubytki w chrząstce,
  • bóle stawów i mięśni,
  • skręcenie kostki,
  • złamania oraz brak zrostu po złamaniach,
  • ,,łokieć tenisisty”,
  • „łokieć golfisty”.

Leczenie PRP oferują nowoczesne kliniki, takie jak Centrum Medyczne Bieńkowski. Przed zabiegiem lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad, informuje Pacjenta o zaleceniach oraz przeciwskazaniach, a następnie kieruje na badania niezbędne do wykonania tego zabiegu, takie jak badania krwi: morfologia, płytki krwi, jonogram, układ krzepnięcia (APTT i INR), glukoza, HBS-antygen, HCV-przeciwciała.

Zalety leczenia PRP

Zabieg PRP trwa krótko i jest całkowicie bezpieczny, ze względu na to, że podawany czynnik pochodzi z krwi pacjenta. Nie istnieje więc ryzyko odrzucenia czy powikłań. Terapia osoczem bogatopłytkowym nie wymaga bez długiego pobytu w szpitalu i wykonywana jest bez znieczulenia ogólnego.

Dzięki czynnikom wzrostu zawartym w osoczu wszystkie procesy naprawcze w miejscu podania następują dużo szybciej, dzięki temu osoby chorujące na zwyrodnienie stawów odczują ulgę w bardzo krótkim czasie, a u osób z urazami nastąpi dużo szybsza regeneracja uszkodzonych tkanek i  możliwość powrotu do uprawianego sportu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas