Materiał Partnera Pończochy i podkolanówki uciskowe jako skuteczny sposób walki z żylakami

Pończochy i podkolanówki uciskowe jako skuteczny sposób walki z żylakami

Trwałe wydłużenia i poszerzenia żył powodujące kręty przebieg naczyń krwionośnych są nazywane żylakami. Zmiany powstają głównie na nogach i stanowią objaw przewlekłej niewydolności żylnej. Choroba jest zazwyczaj skutkiem uszkodzenia zastawek, ucisku lub niedrożności żył. Krew zaczyna zalegać w naczyniach krwionośnych i powoduje ich poszerzenie. Niewydolność żylna jest nieuleczalna, ale można spowolnić jej rozwój. Pomocnym narzędziem w walce z żylakami są pończochy i podkolanówki uciskowe.

Jak działają artykuły przeciwżylakowe?

Pończochy uciskowe stanowią bezpieczny i skuteczny sposób wykorzystywane w terapii niewydolności żylnej kończyn dolnych. Usprawniają one swobodny przepływ krwi przez naczynia krwionośne, a tym samym zmniejszają dolegliwości związanie z chorobami tego układu. W ofercie sklepu medycznego Sezam PHU Lilia Schachta w Gdańsku znajdują się zarówno pończochy, jak i podkolanówki uciskowe. Wybór odpowiedniego rodzaju artykułu zależy tu od preferencji pacjenta. Większość osób lepiej znosi stosowanie podkolanówek i to właśnie one są częściej rekomendowane przez lekarzy.

Pończochy jako dłuższy materiał służą raczej do korygowania przepływu krwi tam, gdzie nie sięga podkolanówka. Polecane są pacjentom z żylakami na wysokości kolan oraz na udach, a także w przypadku dużych obrzęków obejmujących całą kończynę. Produkty przeciwżylakowe występują w wariantach z odkrytymi lub zakrytymi palcami. W tym przypadku wybór również zależy od preferencji pacjenta. Podkolanówki uciskowe bez palców zwykle wybierają osoby cierpiące z powodu nadpotliwości stóp, haluksów i innych schorzeń.

Dobór pończoch uciskowych do stadium choroby

Podkolanówki i pończochy uciskowe to nieinwazyjna i bezpieczna metoda terapii przewlekłej niewydolności żylnej, zakrzepicy żylnej i profilaktyki zespołu pozakrzepowego. Należy jednak pamiętać, że noszenie tych produktów medycznych nie może wyeliminować żylaków, a jedynie łagodzi objawy choroby żylnej i zapobiega powikłaniom. W zależności od wywieranego ucisku, pończochy i podkolanówki dzielą się na lecznicze i profilaktyczne.

Artykuły służące prewencji zaleca się osobom narażonym na pojawienie się żylaków – na przykład w związku ze skłonnościami genetycznymi i wykonywaną pracą lub długotrwałymi podróżami samochodowymi i lotniczymi. Podkolanówki lecznicze są dobierane indywidualnie do potrzeb pacjenta w zależności od stadium rozwoju choroby, występujących dolegliwości i wymiarów ciała. Na podstawie tych kryteriów lekarz dobiera stopień ucisku potrzebny do usprawnienia przepływu krwi. Dzięki idealnemu dopasowaniu i systematycznemu noszeniu pończochy przeciwżylakowe mogą stanowić nieocenioną pomoc w terapii chorób żył. 

Opracowanie:

Sezam PHU Lilia Schachta

Gdańsk , Krzywoustego 25

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas