Materiał Partnera Pomoc specjalistów – psychoterapia

Pomoc specjalistów – psychoterapia

Podejmując decyzję o rozpoczęciu psychoterapii, warto zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego dla siebie psychoterapeuty. Każdy z nas prezentuje pewną indywidualność w doświadczaniu problemów, przeżywaniu emocji, we wchodzeniu w relacje z innymi ludźmi. Wskazany jest zatem dobór psychoterapeuty, który odpowiada naszym indywidualnym potrzebom.

Nie tylko słuchanie

Empatyczne słuchanie ma wielką moc leczniczą, ale samo w sobie najczęściej nie jest wystarczające, aby uporać się z problemami, z którymi przychodzą ludzie na psychoterapię. Równie ważne jest poszerzanie świadomości. Pacjent wie o sobie dużo, ale jakoś tak się dzieje, że ta wiedza nie przekłada się na rozwiązanie jego problemów. To, co świadczy o skuteczności terapii to realna zmiana na lepsze w życiu pacjenta. Cokolwiek to będzie: zmniejszenie objawów, satysfakcjonujący związek, podjęta decyzja odkładana przez lata.

Psychoterapeuta umie odróżnić rzeczy ważne od błahych, wie na czym koncentrować uwagę, jaki istotny temat jest pomijany, łączy wątki, wydarzenia w życiu pacjenta, które dotychczas pozostawały rozdzielone.

W takim razie o co chodzi

To zależy od jej konkretnego rodzaju. Dzięki wielu nurtom psychoterapii, można ją doskonale dopasować do problemu pacjenta i jego specyfiki. Każdy rodzaj psychoterapii charakteryzuje się innym źródłem inspiracji, podejściem, sposobem prowadzenia terapii oraz założeniami teoretycznymi.

Rodzaje psychoterapii:

  • terapia poznawczo-behawioralna,

  • terapia humanistyczna,

  • psychoterapia Gestalt,

  • psychoterapia systemowa,

  • psychoterapia narracyjna,

  • psychoanaliza,

  • terapia psychodynamiczna.

I wiele innych.

Ile może trwać terapia

Psychoterapia zwykle trwa jednorazowo około 45-60 minut. Najczęściej są to spotkania raz w tygodniu, choć częstotliwość może być większa albo mniejsza. Długość trwania terapii nie jest określona. Wszystko zależy od problemu i jego zaawansowania. Są sytuacje, gdy wystarczy tylko kilka sesji lub takie, gdy oczekiwany efekt przychodzi dopiero po latach terapii.

Niektóre osoby mogą potrzebować stałej terapii, która pomoże im w codziennym funkcjonowaniu. Inni z kolei decydują się na kontynuowanie psychoterapii nawet po uzyskaniu poprawy objawowej, aby lepiej poznać siebie i swoje funkcjonowanie.

Co po terapii

Terapia ma swój początek, fazę właściwą i koniec. Sam proces kończenia terapii jest bardzo ważny i ma swoją moc leczniczą. Pacjent może potrzebować później wzmacniającej sesji raz na jakiś czas, żeby utrwalić to, co udało Ci się zmienić w trakcie terapii.

Może oczywiście okazać się, że za jakiś czas znów będziesz potrzebował pomocy i rozpoczniesz nowy proces terapeutyczny.

Podziel się