Artykuł sponsorowany Padaczka a praca zawodowa. O tym, jakich zawodów unikać, opowie lekarz medycyny pracy z przechodni Medan w Jarocinie

Padaczka a praca zawodowa. O tym, jakich zawodów unikać, opowie lekarz medycyny pracy z przechodni Medan w Jarocinie

Padaczka to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób układu nerwowego. Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 400 tysięcy pacjentów, u których rozpoznano to schorzenie. Niestety ponad 40% z nich nie pracuje zawodowo, choć nie zawsze istnieją ku temu przeciwwskazania zdrowotne. Czy należy obawiać się zatrudnienia pracownika z padaczką? To zależy od proponowanego stanowiska. Lekarz medycyny pracy z przychodni Medan w Jarocinie wyjaśni, jakich obowiązków zawodowych nie może wykonywać osoba chora na padaczkę.

Jakie mity krążą wokół osób chorych na epilepsję?

Jednym z najczęściej powtarzanych mitów jest to, że osoby chore na padaczkę nie mogą prowadzić samochodu, co znacznie ogranicza ich szanse na znalezienie pracy. Prawda jest taka, że jeśli pacjent jest pod stałą opieką neurologa, przyjmuje zalecone leki i od dwóch lat nie miał napadu padaczkowego, nic nie stoi na przeszkodzie, by wydać mu uprawnienia do kierowania pojazdem. W przychodni Medan w Jarocinie na badania lekarskie dla kierowców często zgłaszają się chorzy na padaczkę i, po wnikliwej ocenie specjalisty, otrzymują stosowne zaświadczenie. Kolejnym mitem jest ten dotyczący przebiegu napadów padaczkowych. Większość pracodawców boi się, że pracownik z padaczką upadnie pewnego dnia na podłogę, dostanie drgawek i zacznie toczyć pianę z ust. Takie napady zdarzają się bardzo rzadko. Zwykle mają one łagodniejszy przebieg i przybierają formę chwilowej utraty świadomości czy drżenia jakiejś części ciała. Zdarza się, że atak jest niewidoczny dla osób postronnych.

Jakich prac nie powinni wykonywać chorzy na epilepsję?

Pacjentom z epilepsją zazwyczaj trudno odnaleźć się w pracy czysto fizycznej. Jak informuje lekarz medycyny pracy z przychodni Medan w Jarocinie, nie powinni oni:

  • pracować na wysokości,

  • pracować przy obsłudze maszyn,

  • pracować z materiałami niebezpiecznymi np. chemikalia,

  • wykonywać ryzykownych zawodów – nurek, spadochroniarz,

  • pracować w służbach mundurowych,

  • unikać pracy nocnej.

Chorzy na epilepsję często wykonują prace biurowe. Są znakomitymi pracownikami administracyjnymi, księgowymi czy programistami. Z powodzeniem pracują też w oświacie czy branży gastronomicznej. Za zatrudnienie osoby z padaczką można uzyskać dofinansowanie z PFRON-u. Taki krok znacząco poprawia też wizerunek firmy. Najważniejsze we współpracy z osobą chorą na padaczkę jest dokładne określenie ograniczeń związanych z jej niepełnosprawnością. Pomoże w tym doświadczony lekarz medycyny pracy i neurolog.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas