Artykuł sponsorowany Osoba starsza w potrzebie. Dom starców czy opieka domowa?

Osoba starsza w potrzebie. Dom starców czy opieka domowa?

Może się zdarzyć, że starsza osoba będzie potrzebowała całodobowej opieki. Nie każdy ma możliwość zapewnienia jej we własnym zakresie. Rodziny stają wówczas przed dylematem, które rozwiązanie będzie lepsze: dom starców czy opieka domowa? Obydwie możliwości mają swoje wady i zalety, które postaramy się przybliżyć w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

 

Zapewnienie profesjonalnej opieki seniorowi nie jest zadaniem łatwym. Zwłaszcza, jeśli osoba w podeszłym wieku wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, podawania leków czy rehabilitacji. Członkowie rodziny nie zawsze mają możliwość zapewnienia opieki całą dobę lub nie mają ku temu odpowiednich kwalifikacji. Z pomocą przychodzą domy starców lub wykwalifikowane opiekunki.

 

Dom starców

Starsza osoba, w zależności od stanu zdrowia i możliwości ruchowych, może potrzebować dopasowanych do swoich potrzeb mebli i przedmiotów: specjalistycznego łóżka, nakładek lub podpór w toalecie, kabiny prysznicowej bez brodzika, która umożliwi na przykład wjechanie pod prysznic na wózku inwalidzkim. Takie udogodnienia nie zawsze są możliwe do przeprowadzenia w mieszkaniu lub wiążą się z kosztownym remontem i reorganizacją całych pomieszczeń. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem może okazać się dom starców, który jest dostosowany do potrzeb seniorów znajdujących się w różnej kondycji.

Jest to rozwiązanie odpowiednie zwłaszcza wtedy, kiedy senior jest osobą samotną, a pomimo złego stanu zdrowia wciąż sprawną umysłowo. Zapewniona całodobowa opieka, dostosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych pomieszczenia, a przede wszystkim obecność innych seniorów umożliwią przyjemne spędzenie jesieni życia. Może się jednak okazać, że osoba starsza nie będzie chciała wyprowadzać się z miejsca, w którym spędziła resztę życia i do którego jest przyzwyczajona. Wówczas możemy skorzystać z usług firm oferujących pomoc wykwalifikowanych opiekunek osób starszych. Na terenie Poznania i okolic profesjonalną opiekę seniorów zapewnia Dobra Opieka 24.

 

Opieka domowa

Opiekunka domowa może zapewnić seniorowi opiekę 24 godziny na dobę. Jest to nie tylko pomoc w wykonywaniu codziennych czynności. Do obowiązków opieki domowej należą również pomiary ciśnienia tętniczego lub poziomu cukru we krwi, wizyty lekarskie oraz podawanie lekarstw, podłączanie kroplówek, zmiana opatrunków i pieluch. Możliwe jest również zapewnienie rehabilitacji oraz masaży, dostosowanych do stanu zdrowia. W miarę możliwości opiekunka domowa może zapewnić wyjścia do kina, teatru lub spacery, a jeśli to niemożliwe zabawy intelektualne.

Senior ma więc zapewnioną kompleksową opiekę, a dodatkowo znajduje się we własnym domu, miejscu, które doskonale zna. Jest to szczególnie ważne dla osób starszych, które zazwyczaj przywiązane są do miejsca zamieszkania, a wszelkie zmiany powodują u nich niepokój i dyskomfort. Dzięki opiece domowej senior ma zapewnioną nie tylko profesjonalną opiekę, ale również spokój ducha, że znajduje się w miejscu znajomym i doskonale sobie znanym. To ważne dla ich dobrego samopoczucia oraz stanu psychicznego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas