Materiał Partnera Ortoptyka, czyli jak leczyć zeza oraz inne zaburzenia widzenia obuocznego

Ortoptyka, czyli jak leczyć zeza oraz inne zaburzenia widzenia obuocznego

Zaburzenia widzenia obuocznego, jak choćby zez są o tyle niebezpieczne, że nieleczone mogą trwale upośledzać widzenie obuoczne. Aby uniknąć podobnych problemów, trzeba zgłosić się do ortoptysty, który jest specjalistą w dziedzinie diagnostyki oraz rehabilitacji zaburzeń widzenia obuocznego. Jakie sygnały ostrzegawcze wysyła dziecko, kiedy gorzej widzi? Kiedy udać się do gabinetu na badania ortoptyczne? Podpowiadamy!

Czym jest ortoptyka?

Ortoptyka narodziła się w latach 30. XX wieku, aby pomagać osobom, które zmagają się z zaburzeniami widzenia obudzonego i prawidłowego postrzegania przestrzennego. Ortoptyka zajmuje się badaniem, diagnostyką oraz rehabilitacja narządu wzroku w celu poprawy jakości widzenia obuocznego. Leczenie ortoptyczne polega na pobudzeniu ośrodków w mózgu odpowiedzialnych za wrażenia wzrokowe i ruchy gałek ocznych. 

Niezbędne są w tym celu ćwiczenia ortoptyczne – ich rolą jest poprawienie koordynacji całego procesu widzenia. Ćwiczenia dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjenta i wykonuje się je zarówno w gabinecie ortoptycznym, jak i w domu. Trzeba jednak pamiętać, że ćwiczenia są integralnym elementem terapii, ale mimo to nie zastąpią okularów ani leczenia środkami farmakologicznym. Niemniej, skuteczność ćwiczeń ortoptycznych wykonywanych sumiennie, zwłaszcza w przypadku dzieci, jest optymalna, a przy tym są one zupełnie bezpieczne i nieinwazyjne.

Ortoptyści najczęściej pomagają dzieciom, ale dorośli również mogą zgłaszać się na badania ortoptyczne, jeżeli pojawiają się zaburzenia związane z widzeniem obuocznym, m.in.: brak ostrości widzenia, trudności z określeniem odległości czy dwojenie obrazu.

Badania ortoptyczne – kiedy są potrzebne?

Pomoc ortoptysty jest konieczna przede wszystkim w przypadku osób z zezem ukrytym, ale nie tylko. Wszelkie problemy z widzeniem obuczonym, czyli niedowidzenie, zaburzenia ruchomości gałek ocznych czy niedomogi konwergencji u dzieci i dorosłych, warto skonsultować z ortoptystą oraz okulistą. Szczególną uwagę należy zwrócić na zachowanie dzieci, które mają „problemy z nauką”, często okazuje się, że to wady wzroku przeszkadzają im w uczeniu się! Dlatego, w przypadku, kiedy dziecko mruży oczy, przymyka jedno oko lub przechyla głowę patrząc na coś, ma trudności w czytaniu i pisaniu lub pisze litery i cyfry w lustrzanym odbiciu oraz myli linie to znak, że czas udać się do ortoptyka. Może się okazać, że to wcale nie problemy dyslektyczne, a początki zeza.

Gdzie udać się na badania ortoptyczne?

Ortoptyści pracują w wielu miejscach, można szukać ich pomocy w publicznych poradniach ortoptycznych, a także prywatnych gabinetach okulistycznych i centrach optycznych. Leczenie zeza czy innych problemach z widzeniem obuocznym wymaga kompleksowego podejścia, które obejmuje badania okulistycznego pod kątem doboru odpowiednich okularów i pryzmatów, a także badań strabologicznych, które wykrywają zeza. Badanie ortoptyczne polega przede wszystkim na:

  • sprawdzeniu widzenia obuocznego,
  • ocenie ostrości widzenia do dali i bliży,
  • obserwacji ruchomości gałek ocznych różnych kierunkach,
  • określeniu widzenia barw oraz wrażliwości na kontrast,
  • analizie widzenia stereoskopowego,
  • badaniu konwergencji i akomodacji.

Ortoptyści najczęściej ściśle współpracują z okulistami, aby diagnoza była dokładna, a leczenie i rehabilitacja skuteczna. Warto wybrać miejsce, w którym można liczyć od razu na fachową pomoc ortoptysty i okulisty, jak w Centrum Okomedical, które oferuje usługi w zakresie okulistyki, ortoptyki, optometrii oraz optyki. Dzięki temu można uzyskać opinię bez konieczności chodzenia od przychodni do przychodni. W ten sposób można dużo szybciej podjąć decyzję co do kolejnych kroków terapii.

Opracowanie:

Okomedical Sp. z o.o.

Krzeszowice , Wyki 10

Podziel się